Štvrtok, 6. máj 2021
Zamračené  3,6 °C
Mimoriadne správy

Po minuloročnom hromadnom prepúšťaní prijalo Embraco v Spišskej Novej Vsi štyristo zamestnancov

 Webnoviny   5. apríl 2021  42
Po minuloročnom hromadnom prepúšťaní prijalo Embraco v Spišskej Novej Vsi štyristo zamestnancov

5.4.2021 (Webnoviny.sk) - Po minuloročnom hromadnom prepúšťaní na jar a v lete prijala spoločnosť Embraco Slovakia v Spišskej Novej Vsi od septembra až doteraz približne 400 zamestnancov. V tomto počte je zahrnutých aj deväťdesiat spomedzi pôvodne prepustených 250 zamestnancov.

Najväčší zamestnávateľ na Spiši, výrobca kompresorov a kondenzačných jednotiek, sa podľa jeho mediálneho zástupcu Antona Oberhausera snaží vyjsť v ústrety zvýšenému množstvu objednávok.

Po zotavení hľadali nových ľudí


To je podľa spoločnosti na vysokej úrovni aj v dôsledku dopytu spôsobeného pandémiou. Oproti úrovni spred pandémie pokračuje vysoký dopyt najmä po kompresoroch pre domáce chladenie.

Spoločnosť vlani pôvodne plánovala prepustiť viac ako 300 ľudí, nakoniec sa prepúšťanie dotklo 250 zamestnancov. Situáciu v podniku sa podarilo stabilizovať ešte v auguste.

Keď sa závod čiastočne zotavil z poklesu objednávok spôsobených prvou vlnou pandémie COVID-19, v októbri už hľadal nových zamestnancov do výroby.

Testovanie každý týždeň


Aktuálne má vo svojich radoch okolo 2 150 pracovníkov. V rámci opatrení ich na ochorenie COVID-19 testujú od januára každý týždeň.

„Výhľad z pohľadu objednávok je nateraz pozitívny, no počas pandémie je situácia nevyspytateľná, hlavne vzhľadom na okolnosti, ktoré nedokážeme ovplyvniť,“ ozrejmil Oberhauser.

Spoločnosť tak podľa jeho slov zápasí, podobne ako iné firmy, s nestabilitou dostupnosti materiálov na svetovom trhu.


Závod Embraco Slovakia v Spišskej Novej Vsi otvorili ešte v roku 1999. Zameriava sa predovšetkým na výrobu kompresorov pre komerčné chladenie a kondenzačné jednotky.

Brazílskeho výrobcu kompresorov vlastnil a kontroloval americký koncern Whirlpool. V roku 2019 ho však prevzala japonská firma Nidec Corporation, vrátane jeho slovenského závodu v Spišskej Novej Vsi, je tak súčasťou skupiny Nidec Global Appliance.

Celkové výnosy spoločnosti Embraco Slovakia za rok 2019 dosiahli podľa Finstatu takmer 257 miliónov eur. Zisk prevýšil 18 miliónov eur.Viac k témam: hromadné prepúšťanie, trh práce, zamestnávanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Po minuloročnom hromadnom prepúšťaní prijalo Embraco v Spišskej Novej Vsi štyristo zamestnancov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.