Piatok, 22. november 2024
Sneženie -1 °C
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Pandémia sa dostala medzi najväčšie riziká podnikania, podľa prieskumov bola podceňovaná
23.1.2021 (Webnoviny.sk) - Riziká, ktoré súvisia s ochorením COVID-19, vedú v rebríčku Allianz Risk Barometer 2021, reflektujúc možné scenáre prerušenia prevádzky a straty, ktorým čelia spoločnosti pre pandémiu. Prerušenie prevádzky a pandémia sú spolu s kybernetickými útokmi tento rok najväčšími rizikami podnikania.
V histórii podceňované riziko
Prieskum globálnych obchodných rizík od spoločnosti Allianz Global Corporate & Specialty mapuje odpovede 2 769 poisťovacích expertov, manažérov rizík, maklérov a generálnych riaditeľov firiem z 92 krajín sveta.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Pandémia bola podľa Allianzu v 10-ročnej histórií rebríčka jednoznačne podceňovaným rizikom. V roku 2021 je však rizikom číslo jedna v šestnástich krajinách sveta a v trojici najväčších rizík na všetkých kontinentoch sveta. Až 59 % respondentov uviedlo pandémiu ako hlavnú príčinu prerušenia výroby v roku 2021, keď rozšírila zoznam príčin prerušenia výroby o scenáre nefyzického poškodenia, ako sú výpadky elektrickej energie či internetu.
300-percentný nárast kybernetických útokov
Kybernetické útoky ostávajú kľúčovým nebezpečenstvom, dokonca pre viac respondentov ako v predchádzajúcom roku. Zrýchlenie digitalizácie a práca na diaľku pre pandémiu tiež zvyšujú zraniteľnosť IT. Na vrchole prvej vlny lockdownu v apríli 2020 oznámila FBI 300-percentný nárast kybernetických útokov. Odhaduje sa, že počítačová kriminalita v súčasnosti stojí globálnu ekonomiku približne 1 bilión dolárov, čo je 50-percentný nárast za posledné dva roky.
Vývoj na trhu stúpol v rebríčku na štvrté miesto, čo odráža riziko zvýšenia miery platobnej neschopnosti po pandémii. Podľa Euler Hermes dosiahne globálny index platobnej neschopnosti rekordné maximum, keď počet bankrotov ku koncu roka 2021 stúpne až o 35 %. Najviac ich má byť v USA, Brazílii, Číne a západnej Európe. COVID-19 bude zrejme podľa Allianzu podnecovať rozvoj inovácií a narušovať trhy, čo urýchli zavádzanie technológií a zánik etablovaných a tradičných sektorov. V rebríčku postúpili aj makroekonomický vývoj, politické riziká a násilie, ktoré sú tiež z veľkej časti dôsledkom pandémie.
Viac k témam: prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk - Pandémia sa dostala medzi najväčšie riziká podnikania, podľa prieskumov bola podceňovaná © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Ministerstvo práce vyplatilo na udržanie zamestnanosti takmer 863 miliónov eur