Piatok, 19. apríl 2024
Mimoriadne správy

Pandémia ani vojna na Ukrajine neutlmili vznik nových firiem na Slovensku, zamerali sa najmä na určité oblasti

 Webnoviny   2. máj 2023  159  
Pandémia ani vojna na Ukrajine neutlmili vznik nových firiem na Slovensku, zamerali sa najmä na určité oblasti

2.5.2023 (SITA.sk) - Od začiatku roka 2020 do konca roku 2022 pribudlo na Slovensku 58 830 nových spoločností. Firmy tak u nás vznikali napriek tomu, že podnikateľské prostredie bolo za posledné tri roky negatívne ovplyvnené pandémiou koronavírusu a v poslednom roku tiež vojenským konfliktom na Ukrajine. Vyplýva to z anlýzy spoločnosti Dun & Bradstreet.

Kapitálové firmy


Pri bližšom pohľade na počty vzniknutých firiem - eseročiek je zjavný trend postupného nárastu. „Kým v roku 2020, čiže v prvom pandemickom roku, vzniklo na Slovensku 18 961 nových subjektov, v roku 2021 to bolo 19 249 a v roku 2022 už 20 049 subjektov,“ uviedla analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Akciové spoločnosti tento trend nekopírovali. Najviac kapitálových firiem podnikatelia od roku 2020 založili v Bratislavskom kraji, a to 19 804.

Oblasť stavebníctva či telekomunikácií


Z pohľadu oblasti podnikania sa najviac novovzniknutých spoločností s ručením obmedzeným za posledné tri roky zameralo na oblasť stavebníctva, veľkoobchodu a maloobchodu či na bezpečnostné a administratívne činnosti. V prípade akciových spoločností to bola predovšetkým oblasť telekomunikácií a IT, tiež poradenstvo, výskum a vývoj či reklama.


Dun & Bradstreet sa venuje poskytovaniu dát a analytických riešení.Viac k témam: Firmy, pandémia Covid-19, Podnikateľské prostredie, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Pandémia ani vojna na Ukrajine neutlmili vznik nových firiem na Slovensku, zamerali sa najmä na určité oblasti © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.