Utorok, 16. apríl 2024
Mimoriadne správy

Od nového roka budú môcť zamestnávatelia uzatvárať so zamestnancami dohodu o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce

 Webnoviny  18. december 2022  125  
Od nového roka budú môcť zamestnávatelia uzatvárať so zamestnancami dohodu o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce

18.12.2022 (Webnoviny.sk) - Od 1. januára budúceho roka sa do praxe zavádza nová dohoda o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, a to dohoda o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce.

Zamestnanec, ktorý uzatvorí takúto dohodu, bude v Sociálnej poisťovni poistený súčasne na tri druhy poistenia - nemocensky, dôchodkovo a v nezamestnanosti.

Dohodára prihlási zamestnávateľ


Tieto poistenia mu vzniknú bez ohľadu na to, či mu dohoda bude zakladať právo na pravidelný alebo nepravidelný príjem. Do Sociálnej poisťovne dohodára prihlási jeho zamestnávateľ. V tlačovej správe o tom informovala Sociálna poisťovňa.

Od nového roka sa tiež zavádza nová odpočítateľná položka pri sezónnej práci v sume minimálneho vymeriavacieho základu, ktorý bude v roku 2023 vo výške 605,50 eura.

Základ sa bude aj znižovať


Vymeriavací základ zamestnanca a zamestnávateľa na starobné poistenie a poistenie v nezamestnanosti sa bude automaticky znižovať o sumu tejto odpočítateľnej položky, teda v budúcom roku o čiastku 605,50 eura.

Vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie a na invalidné poistenie zamestnanca sa o odpočítateľnú položku znižovať nebude.

Viac k témam: dohoda o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce, sezónne práce, Trh práce, Zamestnanci, Zamestnávatelia
Zdroj: Webnoviny.sk - Od nového roka budú môcť zamestnávatelia uzatvárať so zamestnancami dohodu o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.