Pondelok, 22. apríl 2024
Mimoriadne správy

Od mája budú môcť zamestnávatelia získať na zamestnávanie mladých ľudí hneď po škole príspevok

 Webnoviny  29. február 2024  95  
Od mája budú môcť zamestnávatelia získať na zamestnávanie mladých ľudí hneď po škole príspevok

29.2.2024 (SITA.sk) - Od mája by sme mali mať na Slovensku nový projekt na podporu zamestnávania mladých ľudí, s názvom „Právo na prvé zamestnanie“.

„Našou snahou je, aby mladí ľudia neodchádzali zo Slovenska, zostávali tu a aj sa vracali. Pripravujeme preto program na podporu zamestnávania mladých ľudí, ktorý bude zahŕňať príspevok pre zamestnávateľov. Bude sa týkať mladých ľudí okamžite po vysokej alebo strednej škole,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš po rokovaní vlády v Košiciach. Podľa jeho slov to bude veľmi zaujímavý príspevok. Zamestnávatelia by mali mať k dispozícii tento príspevok už v máji tohto roka.

Celkovo osem rôznych aktivít


Šéf rezortu práce zdôraznil, že chcú zatraktívniť pracovné prostredie na Slovensku a k tomu dopomôže aj obrovský projekt zamestnanosti hlavne pre znevýhodnené skupiny obyvateľstva, ktorý bude financovaný z Európskeho sociálneho fondu v objeme viac 300 mil. eur. V rámci neho bude predstavených osem rôznych aktivít pre dlhodobo nezamestnaných, nízkokvalifikovaných uchádzačov či zdravotne postihnutých.

„Títo nezamestnaní budú síce stále uchádzači o zamestnanie, ale v rámci tohto programu už budú pôsobiť v novom zamestnaní,“ vysvetlil minister. Táto skúsenosť mu má poskytnúť také zručnosti, aby v zamestnaní ostal.

Viac ľudí v technických univerzitách


Ministerka hospodárstva Denisa Saková vidí ďalšiu príležitosť pre úpravu pracovného trhu na Slovensku zmenou výrobných technológií a výrobných procesov, ktoré nastávajú v automobilkách pri prechádzaní z výroby áut so spaľovacími motormi na elektromobilitu.

„Prináša to väčšiu automatizáciu a elektronizáciu celého výrobného procesu. S výrobou, ktorá je oveľa technologickejšia a inovatívnejšia, budeme čeliť aj vyšším nárokom na vysokoškolákov aj stredoškolákov s technickým vzdelaním. Bude väčší dopyt po technikoch, ľudí s IT vzdelaním, strojárov,“ dodala. Podľa jej slov diskutujú aj s ministerstvom školstva o tom, aby sa navýšil počet ľudí v technických univerzitách navýšil, ktorých je momentálne nedostatok.

Viac k témam: ESF Európsky sociálny fond, Minister práce sociálnych vecí a rodiny SR, Ministerka hospodárstva SR, Príspevok na podporu zamestnávania, rávo na prvé zamestnanie, Sociálne
Zdroj: SITA.sk - Od mája budú môcť zamestnávatelia získať na zamestnávanie mladých ľudí hneď po škole príspevok © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.