Nedeľa, 9. máj 2021
Jasno  6,6 °C
Mimoriadne správy

Obnovu verejných budov zrýchli najmä súkromný kapitál, prinieslo by to aj vyššiu zamestnanosť

 Webnoviny  13. november 2020  66
Obnovu verejných budov zrýchli najmä súkromný kapitál, prinieslo by to aj vyššiu zamestnanosť

13.11.2020 (Webnoviny.sk) - Úspešnú obnovu verejných budov zabezpečí len strojnásobenie rýchlosti ich obnovy prostredníctvom súkromného kapitálu v podobe Garantovaných energetických služieb (GES).

Aj preto pripravila platforma Budovy pre budúcnosť v spolupráci s Asociáciou poskytovateľov energetických služieb návrh metodiky na kombináciu grantu a GES pri financovaní samotných obnov.

Zamestnanosť, úspora energií aj skleníkových plynov


Ako informovala Katarína Nikodemová, riaditeľka platformy Budovy pre budúcnosť, takýto postup prinesie vyššiu zamestnanosť, úspory energií a znižovanie emisií skleníkových plynov.

Na Slovensku sa nachádza približne 15 500 verejných budov, z ktorých 75 percent je v pôvodnom stave a je potrebné ich obnoviť. V priemere sa pritom obnovuje len jedno percento verejných budov ročne.

"Obnova verejných budov je u nás prioritne závislá na prostriedkoch z tzv. eurofondov. Ich limitovaný objem však nedokáže pokryť všetky potrebné finančné nároky. Vhodným riešením je využitie mechanizmu Garantovanej energetickej služby, ktorá dokáže pomocou súkromných zdrojov pokryť časť potrebnej investície," dodáva Katarína Nikodemová.

Náklady sa splácajú z budúcich úspor


Základný princíp GES spočíva v tom, že náklady na modernizáciu budovy sa splácajú z budúcich dosahovaných úspor, za ktoré sa poskytovateľ služby zaručí.

Verejný subjekt investíciu spätne spláca iba z ušetrených výdavkov na energie. GES je vhodná na financovanie opatrení s krátkou a strednou dobou návratnosti, ako je napríklad výmena zdroja tepla. Na implementovanie opatrení s dlhšou dobou návratnosti je vhodné doplňujúce financovanie v podobne grantu. Vhodným riešením je teda model financovania, v ktorom sa v rámci jednej zákazky kombinuje GES a grant.

„Využitie grantu v kombinácií s GES by zvýšilo počet obnovených budov a vygenerované investície. Oproti klasickému modelu financovania je možné z rovnako veľkého rozpočtu určeného na obnovy verejných budov obnoviť prostredníctvom modelu kombinácie grantu a GES až o 60 percent viac budov a vygenerovať o 60 percent vyššie investície,“ tvrdí Richard Paksi, analytik BPB.

Overený koncept


Podľa Marcela Lauka z Asociácie poskytovateľov energetických služieb GES predstavuje aj na Slovensku úspešne overený koncept pre realizáciu projektov zvyšovania energetickej efektívnosti verejných budov.

Pre využitie modelu kombinácie grantu a GES je podľa odborníkov potrebné zmeniť spôsob verejného obstarávania. V súčasnom nastavení sa obstarávania na dodávateľov realizujú na základe výkazu výmer, ktorý je výsledkom pripravenej projektovej dokumentácie.

Žiadateľ – správca verejnej budovy – teda obstaráva zvlášť projektovú dokumentáciu a následne obstaráva len realizátora obnovy budovy. Pri modeli s využitím GES sa však obstaráva konečné riešenie, ktoré následne navrhne a zrealizuje jeden víťazný uchádzač.

Viac k témam: BPB Budovy pre budúcnosť, obnova budov
Zdroj: Webnoviny.sk - Obnovu verejných budov zrýchli najmä súkromný kapitál, prinieslo by to aj vyššiu zamestnanosť © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.