Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Obilie, mlieko a mäso vo svete zdraželo, dôvodom je aj málo zrážok v Spojených štátoch
BRATISLAVA 12. apríla (WebNoviny.sk) - Index cien FAO, ktorý je mierkou mesačných zmien medzinárodných cien základných potravinárskych komodít, dosiahol v marci 2018 v priemere 172,8 bodu. Od februára stúpla jeho hodnota o 1,1 % a medziročne o 0,7 %.
Medzinárodné ceny rástli v mesiaci marec najmä pri obilí a mliečnych výrobkoch a mierne vzrástli aj ceny mäsa. Pokles cien minulý mesiac naopak zaznamenali pri cukre a rastlinných olejoch. Informovala o tom Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) na svojej internetovej stránke. Ako dodala, nárast cien potravín eviduje druhý mesiac po sebe.
Za zvyšovaním cien je najmä počasie
Index cien obilnín FAO bol v marci na úrovni 165,6 bodu, čo predstavuje nárast o 2,7 percenta (4,3 bodu) oproti predchádzajúcemu mesiacu. Medziročne stúpla hodnota indexu o 12,1 %. SPPK k tomu uviedla, že globálne niekoľkomesačné stúpanie hodnoty indexu spôsobilo nárast cien u všetkých hlavných obilnín.
Odporúčame:
Špinavé podnikanie s agrodotáciami nesmie očierňovať poctivých poľnohospodárov, tvrdí SPPK
Zvyšovanie cien pšenice malo podľa komory zapríčiniť minimum zrážok v USA a, naopak, veľmi vlhké podmienky v niektorých častiach Európy. Ešte výraznejšie však stúpla cena kukurice. Podľa SPPK to zapríčinil veľký celosvetový dopyt po tejto komodite. Ceny ryže ostali nezmenené.
Index cien rastlinných olejov FAO dosiahol v marci v priemere 156,8 bodu. SPPK v ňom eviduje mierne zníženie hodnoty oproti predchádzajúcemu mesiacu. Mierne poklesy cien pre sójové, repkové a slnečnicové oleje vo veľkej miere podľa komory kompenzovali vyššie ceny palmového oleja - najobchodovanejšieho rastlinného oleja na svete. Silný medzinárodný dopyt bol na základe indexu práve po palmovom oleji.
Dopyt vedie k vyšším cenám masla a syrov
Index cien mlieka a mliečnych výrobkov FAO dosiahol v marci 197,4 bodu. Oproti februáru tak stúpla hodnota indexu o 6,2 bodu (3,3 %). Táto hodnota je zároveň na približne rovnakej úrovni ako v minulom roku.
V priebehu mesiaca marec klesli medzinárodné cenové ponuky pre maslo či syry. Nižšia produkcia mlieka sa podľa komory predpokladá na Novom Zélande. Celosvetový dopyt po dovoze vedie podľa SPPK k postupnému navýšeniu cien masla aj syrov.
Odporúčame:
Spoločnosť Palma zvýšila tržby o viac ako päť percent a plánuje rozšíriť sortiment výrobkov
Index cien mäsa FAO dosiahol v marci v priemere 169,8 bodu. Od februára sa teda jeho hodnota takmer nezmenila. Medziročne stúpla hodnota indexu o 3 %, ale stále je podľa SPPK o takmer 20 % nižšia ako maximum z augusta 2014.
Ceny hydinového mäsa zostali stabilné, posilnili sa ceny ovčieho mäsa. Silný dopyt komora zaznamenala najmä z Číny. Vďaka malým európskym zásobám v Európe stúpli ceny bravčového mäsa.
Odporúčame:
Inšpektori kontrolovali veľkonočnú ponuku potravín, našli chybné etikety a námrazu v mletom mäse
Index cien cukru FAO dosiahol v marci takmer 186 bodov. Oproti minulému mesiacu klesol index o 3,4 %, medziročne až o 27,5 %. Ceny mali klesať najmä z dôvodu veľkých vývozných možností.
Index cien potravín FAO (Food and Agriculture Organization) je mierkou mesačných zmien medzinárodných cien základných potravinárskych komodít. Počet bodov 100 predstavuje priemerná cena komodít z rokov 2002 - 2004.
Viac k témam: ceny potravín, FAO Food and Agriculture Organization, potraviny, SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Obilie, mlieko a mäso vo svete zdraželo, dôvodom je aj málo zrážok v Spojených štátoch © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.