Pondelok, 22. apríl 2024
Mimoriadne správy

Obchod EÚ s Ruskom sa výrazne zmenšil, vplyv opatrení sa prejavil v posledných mesiacoch

 Webnoviny  29. január 2023  185  
Obchod EÚ s Ruskom sa výrazne zmenšil, vplyv opatrení sa prejavil v posledných mesiacoch

29.1.2023 (Webnoviny.sk) - Obchod Európskej únie (EÚ) s Ruskom výrazne klesol. Podstatne ho ovplyvnila ruská invázia na Ukrajinu a následné reštrikcie Únie v oblasti importu a exportu viacerých produktov.

Vplyv týchto opatrení sa osobitne prejavil v posledných mesiacoch. Informoval o tom v stredu štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Obchodný deficit Únie voči Rusku


Export EÚ do Ruska aj import z tejto krajiny podľa sezónne upravených údajov zreteľne klesli pod úrovne z obdobia pred ruskou inváziu na Ukrajinu. Podiel Ruska na importe Únie sa od februára do septembra 2022 znížil zo 6,4 na 3,8 percenta.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Podiel ruského trhu na exporte Únie v rovnakom období oslabil z 2,3 na 1,1 percenta. Obchodný deficit EÚ voči Rusku kulminoval v marci 2022 vo výške 19,6 miliardy eur. Potom postupne klesal a v septembri bol už len na úrovni 9,7 miliardy eur.

Šesť kľúčových produktov do EÚ


Pokiaľ ide o podiel Ruska na importe šiestich kľúčových produktov do Únie, silný pokles je viditeľný v prípade uhlia, zemného plynu, ropy, hnojív a železa a ocele, ale podiel niklu sa mierne zvýšil. Najväčší pokles nastal v tom, aký má Rusko podiel na dovoze uhlia do EÚ.

Ten sa znížil zo 45 percent v roku 2021 na 13 percent v treťom kvartáli 2022. Podiel ruského zemného plynu na dovoze do EÚ klesol v rovnakom období z 36 na 18 percent, podiel hnojív z 29 na 17 percent a podiel železa a ocele zo 16 na päť percent.

Viac k témam: Export, Export EÚ do Ruska, rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie proti Rusku
Zdroj: Webnoviny.sk - Obchod EÚ s Ruskom sa výrazne zmenšil, vplyv opatrení sa prejavil v posledných mesiacoch © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.