Nedeľa, 24. november 2024
Mrznúci dážď 3 °C
Mimoriadne správy
- Rumunsko si volí nového prezidenta, šancu dostať sa do druhého kola má pravicový nacionalista aj úradujúci ľavicový premiér
- Českí meteorológovia varujú pred silným vetrom, môže poškodiť stromy či skomplikovať dopravu
- Balistická strela Orešnik je podľa ISW pravdepodobne len propagandistickým trikom, cieľom má byť zveličenie ruských kapacít
- Európske krajiny nie sú pripravené na dlhú vojnu s Ruskom, tvrdí Zalužnyj. Podľa neho by Rusi protivzdušnú obranu vyčerali za 2-3 mesiace
- Z obcí pri fronte v Charkovskej oblasti od mája evakuovali takmer 22-tisíc civilistov, evakuácie naďalej pokračujú
NKÚ zistil nedostatky v zmluvách na stráženie štátneho majetku, „prištedré“ zákazky tak dostávali aj pochybné SBS-ky
19.4.2023 (SITA.sk) - Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) zistil nedostatky v zmluvách na stráženie štátneho majetku, podnet k strážnym službám mu pred rokmi poslala aj Nadácia Zastavme korupciu. Tá v roku 2019 upozornila na „prištedré" zmluvy verejných úradov s SBS Bonul aj na certifikát C4.
Štát míňa veľa peňazí na stráženie
Ako ďalej v tlačovej správe informoval Šimon Ondruš z nadácie, NKÚ zistil nedostatky v súvislosti s certifikátom C4, ktorý je podľa nich sporný a cez ktorý získavali zákazky SBS-ky s pochybným personálnym i finančným krytím či starými zmluvami na nekonečnú dobu.
NKÚ ďalej zhodnotil, že štát na stráženie majetku míňa veľa peňazí, ale nekontroluje, či za to dostáva adekvátnu ochranu a či to vôbec potrebuje.
Násobne drahšie oproti Česku
Zastavme korupciu pred štyrmi rokmi upozornila, že slovenské úrady platili za podobné strážne služby aj násobne viac oproti Českej republike.
„V niektorých prípadoch stálo stráženie štátnych inštitúcií slovenských daňových poplatníkov aj desaťnásobne viac. Platilo to napr. pri porovnaní výdavkov na stráženie Ministerstva hospodárstva SR, ktoré vtedy SBS-ke Bonul platilo ročne okolo 500-tisíc eur. České ministerstvo průmyslu a obchodu stálo stráženie majetku v prepočte necelých 60-tisíc eur," uviedla riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.
Rovnaký bezpečnostný certifikát
Nadácia už dlhodobo kritizuje i rovnaký bezpečnostný certifikát ako možný nástroj na obmedzovanie počtu súťažiacich. Tvrdí, že ak je raz certifikát zabudovaný v strážnom systéme, pracovať s ním a servisovať ho môže len veľmi obmedzený počet firiem, ktoré na to získali oprávnenie.
„De facto sa tak aj státisícová zákazka bez C4 "priaznivej" firmy nezaobíde. Najznámejšou firmou s oprávnením k C4 bola SBS Bonul, ktorú donedávna ovládal Miroslav Bödör. Ide o otca Norberta Bödöra, ktorý je obvinený vo viacerých veľkých korupčných kauzách," vysvetľuje nadácia. NKÚ svoje zistenia a odporúčania smeroval aj trom najvyšším ústavným činiteľom.
Viac k témam: certifikát C4, štátny majetok, Zmluva
Zdroj: SITA.sk - NKÚ zistil nedostatky v zmluvách na stráženie štátneho majetku, „prištedré“ zákazky tak dostávali aj pochybné SBS-ky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.