Utorok, 22. jún 2021
Zamračené  23,9 °C
Mimoriadne správy

Nezmyselné opatrenia a chaotické výnimky, živnostníci sú rozčarovaní z politikov a epidemiológov

 Webnoviny  18. december 2020  81
Nezmyselné opatrenia a chaotické výnimky, živnostníci sú rozčarovaní z politikov a epidemiológov

18.12.2020 (Webnoviny.sk) - Po prijatí nových pandemických opatrení živnostníci dospeli k záveru, že epidemiológovia a virológovia riadia ekonomiku a politici riadia epidemiológov. Konštatovala to vo štvrtok vo svojom stanovisku Slovenská živnostenská komora (SŽK).

Nezmyselné opatrenia a chaotické výnimky


Dôvodom sú podľa komory najmä niektoré z nezmyselných opatrení a chaotických výnimiek, ako napríklad povolenie opravy bicyklov, no zároveň celkové uzatvorenie malých a stredných podnikov najmä s drobným tovarom.

Viac o téme: Koronavírus


Vláda už dlhodobo podľa SŽK z dôvodu šírenia vírusu COVID-19 obmedzuje gastronomický segment, ako aj malé či stredné podniky s drobným predajom, na ktoré je naviazaná aj ekonomika iných. Od soboty 19. decembra 2020 sa opäť sprísňujú opatrenia a všetko sa uzatvára.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu"Práve dlhodobé obmedzovanie v gastronomickom priemysle a následne takmer úplne uzavretie ekonomiky má najväčší dopad na živnostníkov a malých podnikateľov," uviedla SŽK v stanovisku.

Vyzývajú na rýchlu pomoc


Živnostníci podľa komory vidia, že pomoc od štátu je dlhodobo nedostatočná. "SŽK preto vyzýva na opatrenia, ktoré budú mať zmierňujúci dopad na zlé ekonomické výsledky živnostníkov a malých podnikateľov, nakoľko veľké nákupné reťazce za celé obdobie COVID-19 neboli žiadnym spôsobom znevýhodnené a práve naopak, z krízy živnostníkov a malých podnikateľov ťažili," dodala SŽK.

Komora preto vyzýva na rýchlu pomoc v podobe plošných opatrení, a to helikoptérové peniaze, zníženie DPH na gastronomický priemysel na 10 %, úplne odpustenie, nie odloženie odvodov počas obdobia lockdownu.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, lockdown, živnostníci
Zdroj: Webnoviny.sk - Nezmyselné opatrenia a chaotické výnimky, živnostníci sú rozčarovaní z politikov a epidemiológov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.