Piatok, 7. máj 2021
Oblačno  8,2 °C
Mimoriadne správy

Nezamestnanosť na Slovensku sa od začiatku koronakrízy po prvý raz znížila. Zvrátili sme trend, vraví Krajniak

 Webnoviny  18. september 2020  93
Nezamestnanosť na Slovensku sa od začiatku koronakrízy po prvý raz znížila. Zvrátili sme trend, vraví Krajniak

18.9.2020 (Webnoviny.sk) - Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v auguste tohto roka klesla o 0,05 percentuálneho bodu na 7,60 %. Medziročne bola miera nezamestnanosti v minulom mesiaci vyššia o 2,63 percentuálneho bodu. V tlačovej správe o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Úrady práce evidovali na konci ôsmeho mesiaca tohto roka 208 362 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní s júlom ide o pokles o 1 424 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, v auguste stúpol o 42 121 osôb.

Podarilo sa im zvrátiť trend


Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na "péenke" alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 8,37 %.

V porovnaní s júlom tohto roka išla nadol o 0,07 percentuálneho bodu, medziročne stúpla o 2,34 percentuálneho bodu. Úrady práce evidovali celkovo 229 517 ľudí bez práce, čo je o 1 987 osôb menej ako v júli.

V auguste sa tak prvýkrát od začiatku krízy spôsobenej ochorením COVID-19 nezamestnanosť na Slovensku znížila. Zamestnanie si našlo 14 297 evidovaných nezamestnaných, čo je podľa ústredia práce takmer o 3-tisíc ľudí viac ako v rovnakom období minulého roka, keď pracovný trh nebol poznačený pandémiou.

"Podarilo sa nám počas piatich mesiacov zvrátiť ten trend, ktorý COVID kríza spôsobila. Najviac ľudí pribudlo do evidencie v apríli, necelých 34-tisíc, naopak, v auguste nastal obrat a z evidencie ubudlo takmer 2-tisíc ľudí,“ komentoval aktuálne údaje o nezamestnanosti minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Absolventi stredných a vysokých škôl


Očakáva, že sa v septembri na úradoch práce zaevidujú aj absolventi stredných a vysokých škôl, čo sa ukáže aj v štatistikách.

Úrady práce v auguste vyradili z evidencie 17 350 uchádzačov o zamestnanie, 14 297 z nich si našlo prácu, pre nespoluprácu odišlo 382 ľudí, ďalších 2 671 osôb úradníci vyradili z ostatných dôvodov, ako sú starostlivosť o dieťa do 10 rokov, starostlivosť o blízku osobu, odchod do členského štátu EÚ a cudziny na dlhšie ako 15 dní a podobne.

Aj minulý mesiac úrady práce zaznamenali nárast počtu voľných pracovných miest. Ku koncu augusta úrady práce evidovali 72 131 voľných pracovných miest, čo je medzimesačný nárast o 2 584 miest. Najviac voľných pozícií bolo v Bratislavskom kraji, a to 21 532 (podiel 29,85 %), najmenej v Košickom kraji 4 164 (podiel 5,77 %).

Viac k témam: miera nezamestnanosti, minister práce sociálnych vecí a rodiny SR, nezamestnanosť v SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Nezamestnanosť na Slovensku sa od začiatku koronakrízy po prvý raz znížila. Zvrátili sme trend, vraví Krajniak © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.