Piatok, 19. apríl 2024
Mimoriadne správy

Najbohatších Španielov zdania milionárskou daňou, vláda peniaze využije na zmiernenie ťažkostí s infláciou

 Webnoviny  23. september 2022  158  
Najbohatších Španielov zdania milionárskou daňou, vláda peniaze využije na zmiernenie ťažkostí s infláciou

23.9.2022 (Webnoviny.sk) - Španielska socialistami vedená koaličná vláda plánuje od budúceho roka dočasné vyššie zdanenie jedného percenta najbohatších obyvateľov krajiny.

Inflácia a rast cien


Ministerka financií María Jesús Monterová uviedla, že je to opatrenie, ktoré sa má týkať iba milionárov. "Očakávané zvýšenie výberu daní sa použije na zmiernenie ťažkostí, ktoré spôsobili vyššie ceny energií a potravín," uviedla ministerka financií. Medziročná inflácia v krajine sa minulý mesiac vyšplhala na úroveň 10,5 percenta.

Na presnom zvýšení zdanenia sa ešte pracuje, uviedla vláda. Strana Unidas Podemos, ktorá je menším koaličným partnerom, presadzuje, aby nová daň bola trvalá.

Podpora rastu ekonomiky


Najvyššia sadzba dane z príjmov je v súčasnosti v Španielsku na úrovni 47 percent a týka sa tých, ktorí zarábajú viac ako 300-tisíc eur ročne. Najvyššia sadzba dane z kapitálových príjmov je 26 percent.

Regionálne vlády v Španielsku majú však v oblasti daní určitú voľnosť. Niektoré z nich, ktoré sú v rukách konzervatívnej Ľudovej strany, hlavnej španielskej opozičnej strany, dane redukujú. Tvrdia pritom, že takýto krok podporí ekonomický rast.

Viac k témam: Ceny energií, energetická kríza, Inflácia, milionári
Zdroj: Webnoviny.sk - Najbohatších Španielov zdania milionárskou daňou, vláda peniaze využije na zmiernenie ťažkostí s infláciou © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.