Sobota, 20. apríl 2024
Slabý dážď  3,9 °C
Mimoriadne správy

Na zotavenie ekonomiky bude Ukrajina po vojne potrebovať 250 miliárd dolárov počas piatich rokov

 Webnoviny  17. máj 2023  141  
Na zotavenie ekonomiky bude Ukrajina po vojne potrebovať 250 miliárd dolárov počas piatich rokov

17.5.2023 (SITA.sk) - Ukrajina bude potrebovať na zotavenie ekonomiky počas päťročného obdobia približne 250 miliárd dolárov. Konštatuje to správa Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR), o ktorej informuje web Kyiv Independent.

Správa EBOR poukazuje na to, že väčšina ekonomík po vojnových konfliktoch nedosahuje udržateľný mier a úplné zotavenie na predvojnovú úroveň najmenej 25 rokov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Avšak 29 percent ekonomík po vojnovom konflikte dosahuje predvojnovú úroveň hrubého domáceho produktu do piatich rokov.

EBOR ako najväčší inštitucionálny investor na Ukrajine zdôrazňuje význam vyrovnaného zapojenia sa súkromného a verejného sektora do povojnovej obnovy. Súkromné a verejné investície sa totiž považujú za navzájom sa doplňujúce.

EBOR sa už doteraz zaviazala do konca roku 2023 investovať na Ukrajine 3,3 miliardy dolárov. Cieľom týchto investícií je udržať ekonomiku v chode a zabezpečiť činnosť systému výroby a distribúcie elektriny a dopravného systému.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Na zotavenie ekonomiky bude Ukrajina po vojne potrebovať 250 miliárd dolárov počas piatich rokov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.