Utorok, 11. máj 2021
Slnečno  15,3 °C
Mimoriadne správy

Na vyplácanie garančných dávok Sociálna poisťovňa vlani vynaložila 3,6 milióna eur

 Webnoviny  14. marec 2021  53
Na vyplácanie garančných dávok Sociálna poisťovňa vlani vynaložila 3,6 milióna eur

14.3.2021 (Webnoviny.sk) - Dávku garančného poistenia dostávalo zo Sociálnej poisťovne počas minulého roka priemerne mesačne 136 osôb. Na uspokojenie mzdových nárokov zamestnancov pri platobnej neschopnosti zamestnávateľov tak poisťovňa vynaložila 3,6 milióna eur.

V porovnaní s rokom 2019 ide o pokles o 112 poberateľov dávky mesačne, medziročne výdavky na garančné dávky klesli o 2,86 milióna eur.

Dôvodom medziročného poklesu počtu poberateľov dávok a výdavkov na výplatu dávok je to, že v novembri a decembri 2019 poisťovňa vyplácala garančné dávky bývalým zamestnancom siete potravín Kačka. Uvádza sa to v správe o hospodárení Sociálnej poisťovne za rok 2020.

Garančné poistenie je poistenie pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa na uspokojovanie nárokov zamestnanca a na úhradu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie nezaplatených zamestnávateľom do základného fondu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie.

Zamestnanec v pracovnom pomere, člen družstva, ktorý je v pracovnom vzťahu k družstvu, a osoba, ktorá vykonáva práce na základe dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti, má nárok na jednorazovú dávku garančného poistenia, ak sa jeho zamestnávateľ stal platobne neschopný a nemôže uspokojiť jeho nároky vyplývajúce z pracovnoprávneho vzťahu.

Viac k témam: dávka garančného poistenia, mzdová kalkulačka, platobná neschopnosť zamestnávateľa
Zdroj: Webnoviny.sk - Na vyplácanie garančných dávok Sociálna poisťovňa vlani vynaložila 3,6 milióna eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.