Utorok, 16. apríl 2024
Mimoriadne správy

Ministerstvo dopravy do konca tohto roka poskytne stovky miliónov eur na zmiernenie dopadov energetickej krízy

 Webnoviny  23. október 2023  127  
Ministerstvo dopravy do konca tohto roka poskytne stovky miliónov eur na zmiernenie dopadov energetickej krízy

23.10.2023 (SITA.sk) - Ministerstvo dopravy SR plánuje poskytnúť takmer 575 miliónov eur na podporu zmiernenia dôsledkov energetickej krízy (SAFE) do konca tohto roka.

Potvrdilo to pre agentúru SITA, pričom peniaze z prostriedkov Európskej únie pošle Ministerstvu hospodárstva SR v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII) na refundáciu vyplatených kompenzácií zvýšených cien energií pre zraniteľné domácnosti.

Peniaze zo starých eurofondov


Stane sa tak na základe už uzavretej zmluvy oboch ministerstiev o poskytnutí nenávratného finančného príspevku zo starých eurozdrojov v dobiehajúcom programovom období 2014 až 2020.

„Peniaze boli na iniciatívu SAFE vyčlenené v rámci revízie OPII, ktorá bola v auguste 2023 schválená Európskou komisiou," uviedla Miriama Švikruhová z odboru komunikácie ministerstva dopravy.

Čerpanie financií EÚ v uvedenom operačnom programe, ktorý riadi práve ministerstvo dopravy, sa tak zvýši.

„K 15. októbru bola miera čerpania v celom programe OPII na úrovni 77,11 % z celkového objemu zhruba 6 miliárd eur," priblížila Švikruhová.

Certifikované čerpanie je oneskorené


Podľa zatiaľ zverejnených údajov bolo v OPII k 30. septembru z európskych zdrojov využitých 4,6 miliardy eur, teda takmer 77 % z celkovej alokácie nad 6 miliárd eur. Zostávalo vyčerpať ešte 1,4 miliardy eur, resp. 23 % prostriedkov.

Objem zazmluvnených financií EÚ v tomto programe dosiahol skoro 6,5 miliardy eur, čo je o bezmála 8 % viac ako vyčlenená suma. Výška všetkých výziev, vrátane rezervných projektov, 10,8 miliardy eur presiahla celkovú alokáciu približne o 80 %.

Certifikované čerpanie je podľa ministerstva dopravy spravidla asi o mesiac oneskorené oproti realite na úrovni jednotlivých projektov.

„Certifikácia výdavkov, ktoré vzniknú do konca roka, bude prebiehať až do marca 2024," vysvetlila Švikruhová s tým, že vtedy bude definitívne jasné, či boli vyčerpané všetky zdroje.

Prijali všetky možné opatrenia


„Ministerstvo dopravy spolu so sprostredkovateľskými orgánmi prijali všetky dostupné opatrenia na zabezpečenie čerpania celej pridelenej obálky OPII a stav pravidelne monitorujeme za účelom minimalizácie rizík," poznamenala Švikruhová.

Ministerstvo dopravy tvrdí, že urobilo všetko na zabezpečenie maximálneho možného čerpania eurozdrojov v šiestich prioritných osiach OPII zameraných špeciálne na dopravné projekty.

Výrazné zazmluvnenie nad 100 % alokácie, využitie všetkých dostupných rezervných projektov a dostupných flexibilít, ako aj vytvorenie mechanizmov na čerpanie zdrojov spojených s kompenzáciou zvýšených cien stavebných materiálov a pravidelný kontakt s prijímateľmi majú podľa rezortu minimalizovať riziká prepadnutia prostriedkov EÚ.

OPII zahŕňa spolu 15 prioritných osí, ministerstvo dopravy je riadiaci orgán celého programu, pričom priamo zodpovedá za čerpanie eurozdrojov v šiestich častiach o doprave.

Sprostredkovateľmi a zodpovednými za ďalšie časti programu sú viaceré iné ministerstvá.

Viac k témam: energetická kríza, Eurofondy
Zdroj: SITA.sk - Ministerstvo dopravy do konca tohto roka poskytne stovky miliónov eur na zmiernenie dopadov energetickej krízy © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.