Piatok, 22. november 2024
Mierne sneženie -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
Mimovládky majú vážne obavy, k novele o verejnom obstarávaní podali hromadnú pripomienku
12.1.2021 (Webnoviny.sk) - Mimovládne organizácie podali hromadnú pripomienku k novele zákona o verejnom obstarávaní, ktorú pripravil vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina). Obávajú sa, že reforma zníži kontrolu nad verejnými zákazkami.
Pod pripomienku sa podarilo za krátky čas vyzbierať vyše štyritisíc podpisov, čo podľa mimovládnych organizácií svedčí o záujme verejnosti o túto tému. Uvádza sa to v liste ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí), pod ktorý sa podpísala Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu, Peter Kulich z Slovensko.Digital, Peter Kunder z Aliancie Fair-play a Ján Kovalčík z INEKO.
Radikálna zmena môže spôsobiť chaos
Organizácie majú k navrhovaným zmenám viaceré nezodpovedané otázky.
„Nerozumieme samotnej zmene kompetencie kontroly z Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) na súdy a jej opodstatneniu. Prináša sa radikálna zmena do systému kontroly, ktorá minimálne v prvých rokoch môže znamenať značný chaos pre súdy, verejných obstarávateľov, ale aj pre subjekty na trhu,“ vysvetľujú mimovládne organizácie. Podľa nich tiež zaniká možnosť efektívnej kontroly verejnosťou, keďže návrh ruší možnosť podávať podnety ÚVO zo strany verejnosti.
Podanie prieskumnej žaloby nemá podľa návrhu odkladný účinok a na vydanie predbežného opatrenia nie je právny nárok. „Obávame sa, že znevýhodnené spoločnosti stratia záujem brániť sa diskriminačným podmienkam vo verejnom obstarávaní a niektorí verejní obstarávatelia môžu mať väčšiu tendenciu porušovať zákon o verejnom obstarávaní, keďže im nebude hroziť reálna sankcia,“ pokračujú v liste.
Obavy zo zníženia záujmu o obstarávania
Mimovládky si myslia, že podanie určovacej žaloby môže byť podľa striktných pravidiel navrhovaného zákona v podstate nepoužiteľným inštitútom, pretože existuje tak široký okruh dôvodov pre upustenie od zrušenia zmluvy, že podávanie takejto žaloby bude plytvaním ekonomických a ľudských kapacít súťažiteľa.
Ako ďalej uviedli, navrhovaný zákon môže viesť k tomu, že v súčasnosti rešpektovaný a funkčný systém právnej ochrany súťaže bude nahradený ťažkopádnejším a spočiatku možno nefunkčným nástrojom, pričom najvýznamnejším efektom bude odradenie súťažiteľov od toho, aby sa bránili nezákonnému postupu verejného obstarávateľa.
„Obávame sa, že zmena systému revíznych postupov môže mať v niektorých oblastiach za následok rapídne zníženie záujmu o verejné obstarávania na strane tých súťažiteľov, ktorí nie sú s verejnými obstarávateľmi dohodnutí a povedie k úpadku dôvery vo fungovanie procesov verejného obstarávania,“ uzavreli v liste a požiadali ministerku o rozhovor s cieľom vyjasniť si niektoré body novely.
Viac k témam: INEKO Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy, mimovládne organizácie, novela zákona, Slovensko.Digital, verejné obstarávanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Mimovládky majú vážne obavy, k novele o verejnom obstarávaní podali hromadnú pripomienku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.