Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Miera recyklácie na Slovensku je podľa Európskej komisie stále nízka, nedostatkom sú aj skládky
BRATISLAVA 5. apríla (WebNoviny.sk) - Slovensko má stále nedostatky v oblasti ochrany vôd, odpadov, ochrany ovzdušia aj biodiverzity. V správe o vykonávaní environmentálnych právnych predpisov EÚ to v piatok konštatovala Európska komisia (EK), ktorá sa na pokrok Slovenska v environmentálnej oblasti pozrela po dvoch rokoch.
EK v roku 2017 odporučila Slovensku zlepšenie odpadového hospodárstva, najmä zvýšenie recyklácie, zavádzanie triedeného zberu a zníženie skládkovania odpadu, zlepšenie kvality ovzdušia v kritických regiónoch krajiny, najmä v mestských oblastiach ako Bratislava a Košice, postupné ukončovanie škodlivých dotácií na hnedé uhlie, ako aj zlepšenie vodného hospodárstva a zavádzanie modernejších systémov čistenia komunálnych odpadových vôd.
Slabá výkonnosť odpadového hospodárstva
Aj teraz EK konštatovala slabú výkonnosť odpadového hospodárstva so stále nízkou mierou recyklácie a výraznou závislosťou od skládkovania. V oblasti ochrany ovzdušia treba znížiť emisie zo spaľovania tuhých palív v domácnostiach a z poľnohospodárstva, dopravy a priemyslu. Nedostatočné monitorovanie kvality ovzdušia a chýbajúce údaje o znečistení ovzdušia navyše sťažujú politické úsilie.
EK Slovensko pochválila za prvé kroky na postupné ukončenie environmentálne škodlivých dotácií na výrobu elektriny z hnedého uhlia. Slovensko podľa Komisie čaká ešte dlhá cesta k dosiahnutiu dobrého stavu vodných útvarov z dôvodu nedostatočnej politiky v oblasti hospodárenia s vodami.
V oblasti biodiverzity chýbajú plány riadenia a presné označovanie chránených lokalít, nedostatky sú aj pri určovaní cieľov ochrany a ochranných opatrení. Osobitné problémy sa týkajú plánov obhospodarovania lesov a ťažby dreva v chránených územiach.
Zálohovanie PET fliaš a plechoviek
V rámci zhodnotenia dosiahnutého pokroku Komisia vyzdvihla zriadenie Inštitútu environmentálnej politiky na Ministerstve životného prostredia (MŽP) a jeho doterajšiu analytickú prácu.
Ako pripomína odbor komunikácie MŽP, analýzy inštitútu boli podkladom pre viac ako dvojročnú prácu na novej Stratégii environmentálnej politiky SR do roku 2030, ktorá ponúka riešenia a odpovede na najväčšie výzvy životného prostredia na Slovensku.
Čo sa týka odpadov, envirorezort pripravil zákon o poplatkoch za uloženie odpadov na skládky, vláda schválila nový Program predchádzania vzniku odpadu na roky 2019-2025 a pripravuje sa ďalšia novela zákona o odpadoch. Okrem toho envirorezort pripravuje zálohovanie PET fliaš a plechoviek a zákaz predaja vybraných jednorazových plastov.
Slovensko tiež podľa MŽP pristúpilo k postupnému zrušeniu environmentálne škodlivých dotácií pre podporu ťažby hnedého uhlia. Komisia v správe kladne hodnotí kroky na podporu čistejšej dopravy prostredníctvom prípravy Akčného plánu podpory elektromobility.
Dotácia na výmenu kotlov
Envirorezort zvažuje i zavedenie dotácie na výmenu kotlov v domácnostiach. Konkrétnym opatrením na podporu environmentálnych cieľov je aj stratégia nízkouhlíkového rozvoja SR do roku 2030, ktorú MŽP momentálne pripravuje. Výzvou pre Slovensko zostáva dôsledné oddeľovanie ekonomického rastu od degradácie životného prostredia.
Tomu by podľa EK mohlo pomôcť vytvorenie politického rámca pre podporu obehového hospodárstva. Toto odporúčanie MŽP už začalo plniť v rámci procesu Prechod na zelené hospodárstvo.
MŽP priznáva, že Slovensko zaostáva ochrane prírody, najmä v súvislosti so sieťou európskych chránených území Natura 2000. “Práve preto je aj prioritou ministerstva životného prostredia presadiť novelu zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá definitívne nadradí ochranu prírody nad všetky ostatné záujmy v chránených oblastiach,“ uzatvára MŽP.
Viac k témam: EK Európska komisia, Ministerstvo životného prostredia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Miera recyklácie na Slovensku je podľa Európskej komisie stále nízka, nedostatkom sú aj skládky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Eustream pomôže ukrajinským energetickým spoločnostiam pri tzv. unbundlinguNasledujúci článok
Dolár posilnil oproti jenu, pomohol mu pokrok v rokovaniach USA a Číny