Utorok, 15. jún 2021
Jasno  11,7 °C
Mimoriadne správy

Medzinárodný menový fond predpovedá rekordný rast ekonomiky, pomohli vakcíny

 Webnoviny   6. apríl 2021  46
Medzinárodný menový fond predpovedá rekordný rast ekonomiky, pomohli vakcíny

6.4.2021 (Webnoviny.sk) - Zavedenie vakcín proti koronavírusu a vynaloženie obrovských prostriedkov štátnej pomoci na zníženie dopadov pandemickej recesie v tomto roku urýchlia globálny ekonomický rast o rekordných 6 %. V najnovšej prognóze to uviedol Medzinárodný menový fond (MMF).

Spomalenie na stále silné percento


V tomto roku by sa malo svetové hospodárstvo posilniť ešte o ďalších 0,5 % v porovnaní s predchádzajúcou prognózou MMF z januára. Tá vtedy predikovala tohtoročný globálny ekonomický rast o 5,5 %. MMF predpovedá, že v roku 2022 sa medzinárodný ekonomický rast spomalí na stále silných 4,4 %, oproti januárovej predpovedi 4,2 %.

Očakáva sa, že americká ekonomika, ktorá je najväčšou na svete, vzrastie v roku 2021 o 6,4 %. Čína by mala v tomto roku zaznamenať rast 8,4 %. V 19 krajinách eurozóny, medzi ktoré patrí aj Slovensko, by mal byť tohtoročný ekonomický rast na úrovni 4,4 %.

Pokles mohol byť trikrát horší


Svetové hospodárstvo podľa najnovších odhadov vlani pokleslo o 3,3 %. Bez veľkých vládnych pomocí, ktoré podnikom a spotrebiteľom počas pandémie pomohli prežiť, mohol byť podľa MMF vlaňajší pokles trikrát horší.

Podľa odhadov MMF globálny ekonomický rast postupne stratí dynamiku a vráti sa na úroveň spred pandémie - tesne nad 3 %. Mnohé krajiny pravdepodobne opäť narazia na prekážky, ktorým čelili pred súčasnou krízou, vrátane starnutia pracovných síl vo väčšine bohatých štátov a v Číne.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, rast ekonomiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Medzinárodný menový fond predpovedá rekordný rast ekonomiky, pomohli vakcíny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.