Sobota, 19. jún 2021
Slnečno  28,3 °C
Mimoriadne správy

KDH kritizuje ministerstvá, stovky ľudí sú bez príjmu a náhradný plán podpory v nezamestnanosti chýba

 Webnoviny   6. apríl 2021  40
KDH kritizuje ministerstvá, stovky ľudí sú bez príjmu a náhradný plán podpory v nezamestnanosti chýba

6.4.2021 (Webnoviny.sk) - Ukončením projektu zapojenia nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva sa prerušil príjem stoviek ľudí v regiónoch, ktorí pracovali na pamiatkach.

Podľa Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) je trestuhodné, že ministerstvá kultúry ani práce, sociálnych vecí a rodiny, pod ktoré projekt spadal, nepripravili náhradný plán na podporu v nezamestnanosti. Konštatovalo to v utorok komunikačné oddelenie KDH.

Mzdové náklady rastú


„Ministerka kultúry Milanová hovorí o náhrade tohto projektu z dielne ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Ten však nie je primárne určený na obnovu a rekonštrukciu pamiatok a v žiadnom prípade nie je náhradou ani pokračovaním pôvodného projektu," povedal archeológ a poslanec Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Beljak.

Dodal, že formy a pravidlá oboch projektov sú rozdielne. Výrazne stúpajú mzdové náklady na pracovníkov, ktoré nebudú poberateľom preplácané v plnej výške.

Problém je podľa KDH aj v dostupnosti žiadosti o dotácie pre podporu regionálneho rozvoja, ktorú môžu podávať neziskové organizácie či občianske združenia.

Samosprávy sa prihlasovať nemôžu


„Samosprávy sa do projektu prihlásiť nemôžu. Museli by založiť neziskovku do 15. apríla, dokedy je nutné podať žiadosť. Ale povinnosťou je aj jej fungovanie, aby sa o danú dotáciu mohli vôbec uchádzať, čo nie je časovo možné," ozrejmil Beljak a upozornil, že práve samosprávy zabezpečovali v pôvodnom projekte pre nezamestnaných takmer polovicu z 30 obnovovaných hradov na Slovensku.

Ide teda o značné obmedzenie pomoci v regiónoch. „Kompetentné rezorty doteraz nenašli 3,5 mil. eur na pokračovanie a riešenie projektu zamestnanosti počas pandémie a nepodporili plán, ktorý fungoval počas viacerých vlád. Je to pre mňa nepochopené konanie zodpovedných," dodal podpredseda KDH Igor Janckulík.

Viac k témam: nezamestnaní, obnova kultúrneho dedičstva, podpora v nezamestnanosti
Zdroj: Webnoviny.sk - KDH kritizuje ministerstvá, stovky ľudí sú bez príjmu a náhradný plán podpory v nezamestnanosti chýba © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.