Štvrtok, 6. máj 2021
Zamračené  3,6 °C
Mimoriadne správy

Maloobchodníci vyzývajú vládu k činom, mnohé podniky po Vianociach možno už neotvoria

 Webnoviny   8. december 2020  54
Maloobchodníci vyzývajú vládu k činom, mnohé podniky po Vianociach možno už neotvoria

8.12.2020 (Webnoviny.sk) - Pomoc štátu je v čase koronakrízy podľa Iniciatívy slovenských maloobchodníkov (ISKM) nedostatočná a podnikateľom už dochádza trpezlivosť. Aj preto ISKM rozumie súčasnému rozhorčeniu viacerých majiteľov reštaurácii, ktorí pohrozili protestným otváraním podnikov.

Maloobchodníci a špeciálne gastro prevádzky totiž patria podľa iniciatívy k najviac zasiahnutým častiam slovenskej ekonomiky. Informoval o tom v utorok predseda ISKM Daniel Krakovský.

Opatrenia si vyberajú svoju daň


Chaotické opatrenia a rozhodnutia vlády obmedzujú podľa Krakovského podnikanie gastro prevádzok nepretržite od začiatku pandémie a postupne si vyberajú svoju daň. Veľká časť maloobchodníkov je už na pokraji definitívneho zatvorenia prevádzok. Ani v tejto situácii s podnikateľmi štát podľa ISKM nekomunikuje a problémy ignoruje.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu„Viacerí naši členovia avizovali, že ak nepríde rýchla a účinná pomoc štátu, po vianočných sviatkoch svoje prevádzky už neotvoria. Znamenalo by to nielen likvidáciu mnohých desiatky rokov budovaných spoločností, ale hlavne prepustenie ich zamestnancov,“ povedal Daniel Krakovský.

Protipandemické opatrenia sú likvidačné


ISKM negatívne vníma, že avizovaná podpora na zamestnancov podľa novej schémy stále nebola zrealizovaná, mnohým maloobchodníkom ešte nedorazili k podpisu ani dodatky zmlúv na poskytnutie.

"Opätovne tak vyzývame vládu SR a príslušné ministerstvá, aby sa začali čím skôr zaoberať situáciou slovenských maloobchodníkov a nedopustili ich likvidáciu v dôsledku protipandemických opatrení," uzavrel Krakovský.

Iniciatíva slovenských maloobchodníkov združuje desiatky maloobchodných spoločností, od najmenších prevádzok zamestnávajúcich niekoľko zamestnancov až po veľké siete s tisíckami zamestnancov. Medzi jej zakladateľov patria firmy Nay, Martinus, LPP Slovakia, Regal Burger, Phočkáren a Sportsman. Maloobchod v SR zamestnáva približne 300-tisíc ľudí.

Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, Ekonomické dopady koronavírusu, finančná pomoc
Zdroj: Webnoviny.sk - Maloobchodníci vyzývajú vládu k činom, mnohé podniky po Vianociach možno už neotvoria © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.