Štvrtok, 18. júl 2024
Mimoriadne správy

Maďarsko podľa Szijjártóa môže naďalej blokovať pomoc Ukrajine, na zmenu prístupu potrebuje ďalšie uistenia

 Webnoviny   5. október 2023  168  
Maďarsko podľa Szijjártóa môže naďalej blokovať pomoc Ukrajine, na zmenu prístupu potrebuje ďalšie uistenia

5.10.2023 (SITA.sk) - Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v stredu povedal, že Budapešť chce od Kyjeva záruky, že maďarská banka, ktorá bola nedávno vyškrtnutá z ukrajinského zoznamu sponzorov ruskej vojny, nebude v budúcnosti zaradená späť na tento zoznam. V opačnom prípade Maďarsko nemusí byť pripravené zrušiť svoje veto veľkého balíka vojenskej pomoci Ukrajine.

Maďarsko potrebuje ďalšie uistenia


Szijjártó poznamenal, že nedávne rozhodnutie ukrajinského národného úradu pre prevenciu korupcie o odstránení maďarskej OTP Bank zo zoznamu „medzinárodných sponzorov vojny“ je „krokom správnym smerom“, ale že Maďarsko potrebuje ďalšie uistenia predtým, ako zmení svoj prístup k Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Maďarské ministerstvo zahraničných vecí pozvalo predstaviteľov spomenutého ukrajinského orgánu na stretnutie do Budapešti, aby podľa Szijjártó prediskutovali „dohode, ktorá zaručí, že žiadne takéto rozhodnutie nebude v budúcnosti znova prijaté“. Szijjártó podotkol, že v prípade dohody Budapešť následne zváži ďalšie kroky voči Ukrajine.

Medzinárodný sponzor vojny


OTP Bank označili za medzinárodného sponzora vojny v máji pre „pozíciu vedenia banky pokračovať v operáciách v Rusku“. Zoznam vojnových sponzorov vznikol po spustení rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 v snahe odradiť spoločnosti od zachovania ich operácií v Rusku.

Ukrajinský národný úrad pre prevenciu korupcie dúfa, že odstránenie zo zoznamu povedie k tomu, že „Maďarsko odblokuje 500 miliónov eur životne dôležitej vojenskej pomoci EÚ pre ukrajinský ľud“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v októbri 2023 (fotografie)

Viac k témam: Banka, Maďarský minister zahraničných vecí, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Maďarsko podľa Szijjártóa môže naďalej blokovať pomoc Ukrajine, na zmenu prístupu potrebuje ďalšie uistenia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.