Sobota, 20. apríl 2024
Slabý dážď  3,9 °C
Mimoriadne správy

Kto si najviac odtŕha zo svojho pri pomoci Ukrajine? Američania to nie sú, mnohé menšie európske štáty sú obetavejšie

 Webnoviny   6. október 2023  130  
Kto si najviac odtŕha zo svojho pri pomoci Ukrajine? Američania to nie sú, mnohé menšie európske štáty sú obetavejšie

6.10.2023 (SITA.sk) - Mnoho menších európskych spojencov Ukrajiny vynakladá väčšiu časť svojej ekonomickej sily na podporu Ukrajiny ako Spojené štáty. Vyplýva to z analýzy americkej spravodajskej televízie CNN.

Spojené štáty vyčlenili druhú najväčšiu finančnú čiastku na pomoc Ukrajine po Európskej únii, vrátane vojenskej, finančnej a humanitárnej pomoci.

Vyše 80 miliárd z Únie


CNN uvádza, že EÚ podľa údajov Kielského inštitútu celkovo poslala Kyjivu pomoc v prepočte približne približne 85,1 miliardy dolárov. Tento údaj nezahŕňa príspevky jednotlivých členských štátov EÚ, ktoré sa počítajú samostatne.

Viac o téme: Vojna na UkrajineNa rozdiel od niektorých menších spojencov Ukrajiny však príspevky Washingtonu tvoria 0,3 % jeho HDP, ukazujú údaje.

Slovensko je siedme


Nórsko a pobaltské štáty hraničiace s Ruskom - Litva, Estónsko a Lotyšsko - vynakladajú na pomoc Ukrajine viac ako 1 % svojho HDP.

Na 7. mieste z pohľadu HDP sa v tomto rebríčku umiestnilo Slovensko. Spojeným štátom patrí 16. pozícia.

Viac k témam: pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Kto si najviac odtŕha zo svojho pri pomoci Ukrajine? Američania to nie sú, mnohé menšie európske štáty sú obetavejšie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.