Streda, 28. júl 2021
Slnečno  27,6 °C
Mimoriadne správy

Korčok požiadal Nemcov o výnimku, treba zabezpečiť plynulý prechod tovarov cez hranice

 Webnoviny  18. február 2021  60
Korčok požiadal Nemcov o výnimku, treba zabezpečiť plynulý prechod tovarov cez hranice

18.2.2021 (Webnoviny.sk) - Je potrebné hľadať riešenia k zachovaniu plynulého cezhraničného pohybu tovarov. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS). V nadväznosti na zavedenie prísnejších pravidiel pre vstup do Nemecka sa v stredu z iniciatívy ministra Korčoka uskutočnilo rokovanie šéfov diplomacií Slovenska, Česka a Rakúska s nemeckým partnerom Heikom Maasom.

Ohrozenie dodávateľských reťazcov


Tomu tlmočili znepokojenie z nemeckých opatrení, v dôsledku ktorých dochádza k ohrozeniu dodávateľských reťazcov. Informoval o tom Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Viac o téme: Koronavírus„Všetci rozumieme obavám zo šírenia nových mutácií vírusu naprieč Európou. Musíme sa ale snažiť zavádzať len také opatrenia, ktoré nebudú narúšať dodávateľské reťazce a umožnia fungovanie dohodnutých zelených pruhov (tzv. Green Lanes) na zabezpečenie plynulého pohybu tovarov,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

Dôležité je hľadať riešenia


Korčok zároveň uviedol, že dodržanie požiadavky nemeckých úradov o negatívnom teste nie staršom ako 48 hodín sa slovenskými prepravcami prakticky nedá dodržať. Nemeckého partnera preto požiadal o výnimku pre tranzitujúcu dopravu cez Nemecko a minimálne o predĺženie lehoty na 72 hodín.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusuPartneri sa zhodli, že v aktuálnej pandemickej situácii je potrebné postupovať obozretne, ale zároveň je dôležité hľadať riešenia k zachovaniu fungovania jednotného trhu a predchádzaniu neúnosných dopravných situácií na hraniciach.

Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, COVID-19, Koronavírus, medzinárodná preprava tovarov
Zdroj: Webnoviny.sk - Korčok požiadal Nemcov o výnimku, treba zabezpečiť plynulý prechod tovarov cez hranice © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.