Utorok, 16. apríl 2024
Mimoriadne správy

Koniec vlny inflácie nie je na dosah, nemecké firmy chcú naďalej zvýšiť ceny svojej produkcie

 Webnoviny   7. september 2022  130  
Koniec vlny inflácie nie je na dosah, nemecké firmy chcú naďalej zvýšiť ceny svojej produkcie

7.9.2022 (Webnoviny.sk) - Nemecké firmy naďalej chcú zvýšiť ceny svojej produkcie vo veľkom rozsahu. Vyplýva to z prieskumu mníchovského inštitútu Ifo.

Index očakávaného zvýšenia cien v nadchádzajúcich mesiacoch v nemeckej ekonomike v auguste nepatrne klesol, a to na 47,5 bodu z júlových 47,6 bodu.

Dodávatelia energií znášali ťarchu


Index očakávaného rastu cien potravín sa tiež znížil, ale z vysokej júlovej úrovne 99,4 bodu na augustových 96,8 bodu.

„Bohužiaľ, koniec vlny inflácie nie je na dohľad," povedal šéf oddelenia prieskumov v inštitúte Ifo Timo Wollmershäuser.

„Dodávatelia energií doteraz znášali hlavnú ťarchu prudkého rastu trhových cien elektriny a zemného plynu a len malú časť prenášali na spotrebiteľov. To sa pravdepodobne v nadchádzajúcich mesiacoch zmení, čo povedie k dvojcifernej inflácii. Znamená to, že spotrebitelia obmedzia svoju spotrebu a celková ekonomika sa v druhej polovici tohto roka zmenší," uviedol ďalej Wollmershäuser.

Odevný sektor vytŕča


Osobitne vysoký podiel výrobcov sa chystá svoje ceny zvýšiť v odevnom sektore a index očakávaného rastu cien v tomto odvetví v auguste stúpol na 89,2 bodu z júlových 84,6 bodu.

Index očakávaného zdraženia produkcie je vysoký aj v odvetví pohostinstva (76,4 bodu), v sektore produkcie obuvi a kožených produktov (71,2 bodu) či v odvetví výroby elektrických zariadení (71,3 bodu).

Viac k témam: Index očakávaného rastu cien, Inflácia, Zdražovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Koniec vlny inflácie nie je na dosah, nemecké firmy chcú naďalej zvýšiť ceny svojej produkcie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.