Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Koľko zásahov znesie súkromie v boji proti koronavírusu? Nórsko pozastavilo svoju aplikáciu
15.6.2020 (Webnoviny.sk) - Nórsko pozastavilo používanie svojej aplikácie Smittestopp pre smartfóny, ktorá mala pomáhať v boji proti šíreniu koronavírusu. Geir Bukholm z Nórskeho inštitútu verejného zdravia povedal, že pondelkové rozhodnutie týkajúce sa vymazania údajov a zastavenia ďalšieho zberu informácií prostredníctvom aplikácie "oslabilo pripravenosť krajiny" v prípade nárastu počtu infekcií.
Varovanie pred druhou vlnou
Nórska agentúra pre ochranu údajov vyhlásila, že nízky počet infikovaných znamená, že zhromažďovanie údajov cez aplikáciu už viac nemožno ospravedlniť pred obavami z porušovania súkromia.
Krajina v súčasnosti hlási 50 až 100 potvrdených prípadov, pričom každý týždeň pribudne 20 až 50 nových. Zástupcovia zdravotníctva sa počas piatkového stretnutia budú snažiť presadiť názor, že používanie aplikácie je potrebné v prípade druhej vlny šírenia vírusu.
Nórsko bolo jednou z prvých európskych krajín, ktorá začala používať v boji proti vírusu aplikáciu. Smittestopp však vzbudila vlnu kritiky, keďže využíva GPS a každú hodinu aktualizuje údaje na centrálnych serveroch.
Varovanie pre aktívne vlády
Správa Amnesty International tvrdí, že nórska aplikácia je jedna z najnebezpečnejších v súvislosti s ochranou súkromia pre "živé alebo takmer živé sledovanie polohy používateľa". Organizácia uviedla, že svoje zistenia tento mesiac poskytla úradom a vyzvala ich, aby to zmenili.
"Táto epizóda by mala byť varovaním pre všetky vlády, ktoré sa náhlia vpred v súvislosti s používaním aplikácií, ktoré sú invazívne a navrhnuté spôsobom, ktorý ohrozuje ľudské práva," vyhlásil zástupca organizácie Claudio Guarnieri.
Iné štáty, ako napríklad Nemecko, Taliansko, Švajčiarsko a Lotyšsko, sa rozhodli používať iný - "decentralizovaný" spôsob s využitím softvérového rozhrania Google-Apple, ktoré je podľa odborníkov lepšie pre ochranu osobných údajov, keďže uchováva dáta v iPhoneoch a zariadeniach s Androidom.
Viac k témam: Koronavírus, Smittestopp
Zdroj: Webnoviny.sk - Koľko zásahov znesie súkromie v boji proti koronavírusu? Nórsko pozastavilo svoju aplikáciu © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Paríž po uvoľnení obmedzení ožil, zákazníkom sa znovu otvorili kaviarne a reštaurácieNasledujúci článok
Vydavateľ denníka Pravda požiadal súdy o ochranu, príčinou je starý spor