Piatok, 1. júl 2022
Slnečno  26 °C
Mimoriadne správy

Inflácia vo Veľkej Británii dosiahla najvyššie čísla za posledných tridsať rokov a ešte porastie

 Webnoviny  16. február 2022  110
Inflácia vo Veľkej Británii dosiahla najvyššie čísla za posledných tridsať rokov a ešte porastie

16.2.2022 (Webnoviny.sk) - Inflácia vo Veľkej Británii stúpla najvyššie za takmer 30 rokov a vyššie ceny energií, bývania a dopravy poškodili rozpočty domácností.

Oproti rovnakému mesiacu vlaňajška spotrebiteľské ceny v krajine v januári stúpli o 5,5 percenta po tom, ako v decembri bola britská medziročná inflácia vo výške 5,4 percenta.

Informoval o tom v stredu britský štatistický úrad. Januárová inflácia tak bola najvyššia od marca 1992.

Inflácia má kulminovať v apríli


Britské domácnosti pociťujú rast platieb za energie, keďže dopyt po energiách globálne stúpol v období zotavovania sa svetovej ekonomiky z pandémie ochorenia COVID-19.

Ceny plynu pre domácnosti vo Veľkej Británii medziročne vzrástli o 28,3 percenta a elektrina zdražela o 19,2 percenta.

Britská centrálna banka začiatkom tohto mesiaca uviedla, že kulmináciu inflácie očakáva v apríli na úrovni 7,25 percenta.

Úroková sadzba pôjde nahor


Tretieho februára Bank of England zdvihla svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na 0,5 percenta, aby infláciu zabrzdila.

Spoločnosť Capital Economics predpokladá, že britská centrálna banka kľúčovú sadzbu v tomto roku zvýši na 1,25 percenta a v roku 2023 na dve percentá.

Viac k témam: Inflácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Inflácia vo Veľkej Británii dosiahla najvyššie čísla za posledných tridsať rokov a ešte porastie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.