Piatok, 1. júl 2022
Slnečno  27,5 °C
Mimoriadne správy

Inflácia v Nemecku dosiahla najvyššie čísla za takmer polstoročie, minister financií Lindner bije na poplach

 Webnoviny  30. máj 2022  40
Inflácia v Nemecku dosiahla najvyššie čísla za takmer polstoročie, minister financií Lindner bije na poplach

30.5.2022 (Webnoviny.sk) - Medziročná inflácia v Nemecku v máji stúpla na 7,9 percenta z aprílovej úrovne 7,4 percenta. Informoval o tom v pondelok Spolkový štatistický úrad. Májová inflácia v krajine je tak najvyššia za takmer polstoročie.

Ceny energií medziročne vzrástli o 38,3 percenta a potraviny v porovnaní s májom minulého roka zdraželi o 11,1 percenta.

Medzimesačne sa ceny v krajine v máji zvýšili o 0,9 percenta. Medziročná inflácia v Nemecku bola na vysokej úrovni 5,1 percenta už vo februári. V marci v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu stúpla nad sedem percent.

Nemecký minister financií Christian Lindner vyhlásil, že „hlavnou prioritou musí byť boj proti inflácii“. „Inflácia je enormným ekonomickým rizikom a musíme proti tejto inflácii bojovať, aby z nej nevznikla ekonomická kríza,“ povedal Lindner.

Nemecký štatistický úrad v pondelok zároveň informoval, že reálne zárobky v krajine v prvom kvartáli tohto roka v dôsledku inflácie oproti rovnakému obdobiu vlaňajška klesli o 1,8 percenta. Rast cien totiž prevážil nad nominálnym zvýšením miezd o štyri percentá.

Viac k témam: Inflácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Inflácia v Nemecku dosiahla najvyššie čísla za takmer polstoročie, minister financií Lindner bije na poplach © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.