Nedeľa, 9. máj 2021
Zamračené  6,6 °C
Mimoriadne správy

Hospodárstvo eurozóny by sa malo čoskoro oživiť, predpovedajú experti. Závisí to od vývoja pandémie

 Webnoviny  29. marec 2021  40
Hospodárstvo eurozóny by sa malo čoskoro oživiť, predpovedajú experti. Závisí to od vývoja pandémie

29.3.2021 (Webnoviny.sk) - Eurozóna smeruje k začiatku hospodárskeho oživenia. V prvom kvartáli sa hrubý domáci produkt (HDP) menovej únie oproti predchádzajúcemu štvrťroku pravdepodobne zmenší o 0,4 percenta. V posledných troch mesiacoch vlaňajška hospodárstvo eurozóny kleslo o 0,7 percenta.

Inflácia sa zrýchli


V druhom kvartáli sa očakáva návrat k rastu na úrovni 1,5 percenta. V treťom štvrťroku by mala expanzia pokračovať tempom 2,2 percenta. Zhodli sa na tom v spoločnej prognóze mníchovský inštitút Ifo, švajčiarsky inštitút KOF a taliansky štatistický úrad ISTAT.

Výskumníci ďalej v pondelok uviedli, že v prvom kvartáli sa inflácia podľa ich odhadov zrýchli na 1,1 percenta z úrovne 0,3 percenta evidovanej v rovnakom období roka 2020.

Spotrebiteľské ceny v eurozóne budú pravdepodobne rásť aj v ďalšom období, a to o 1,8 percenta v druhom a 2,1 percenta v treťom kvartáli.

Oživenie investícií a výdavkov


Po slabom úvode roka by malo nastať aj oživenie investícií a výdavkov domácností. Spracovateľský priemysel už rastie naprieč odvetviami.

Experti však upozorňujú, že prognóza je veľmi neistá a závisí od vývoja pandémie koronavírusu. Vakcíny prichádzajú, no očkovacia kampaň v eurozóne napreduje pomalšie, než sa čakalo.

Prírastky infekcií sú znova na vzostupe, čo opäť vedie k zatváraniu niektorých sektorov. Priemyselná výroba však pokračuje a Čína a USA sú ekonomicky silné.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu
Zdroj: Webnoviny.sk - Hospodárstvo eurozóny by sa malo čoskoro oživiť, predpovedajú experti. Závisí to od vývoja pandémie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.