Štvrtok, 5. december 2019
Jasno  -1 °C
Mimoriadne správy

Firma Slovalco bude zrejme znižovať výrobu, dôvodom je situácia na trhu

 Webnoviny  Pondelok, 16:06  11
Firma Slovalco bude zrejme znižovať výrobu, dôvodom je situácia na trhu

2.12.2019 (Webnoviny.sk) - Spoločnosť Slovalco, ktorá sa radí medzi najväčšie hutnícke podniky na Slovensku, bude zrejme v reakcii na situáciu na trhu znižovať výrobu. Oznámil to väčšinový vlastník závodu v Žiari nad Hronom, nórska firma Hydro.

Vo vyhlásení uviedla, že jej predstavenstvo odporučilo akcionárom slovenskej fabriky znížiť výrobu primárneho hliníka maximálne o 20 % pre „oslabujúce trhové prostredie“.

Valné zhromaždenie rozhodne


Zníženie výroby pritom predpokladá od januára. „Rozhodnutie čaká na definitívne schválenie valným zhromaždením spoločnosti Slovalco,“ uvádza vo vyhlásení Hydro.

Akciová spoločnosť Slovalco vznikla v roku 1993 s cieľom modernizovať výrobu hliníka, ktorá bola zastaraná a neefektívna. Prvý hliník bol ekologicky prijateľným spôsobom vyrobený 1. júna 1995. Plná výrobná kapacita bola dosiahnutá v decembri 1995.

Výrobca primárneho hliníka


Podnik je výrobcom primárneho hliníka z oxidu hlinitého. Finálnymi výrobkami sú hliníkové zliatiny v tvare čapov na prietlačné lisovanie a primárne zlievarenské zliatiny v tvare bločkov.

Väčšinovým vlastníkom podniku je nórska spoločnosť Hydro Aluminium AS, takmer 45-percentný podiel vlastní Slovalco Invest, a. s. za ktorým stojí investičná skupina Penta. Spoločnosť Slovalco zamestnávala ku koncu minulého roka 504 ľudí.

Agentúra SITA osloví spoločnosť Slovalco so žiadosťou o doplňujúce informácie.

Viac k témam: ekonomická recesia, Slovalco, výroba
Zdroj: Webnoviny.sk - Firma Slovalco bude zrejme znižovať výrobu, dôvodom je situácia na trhu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.