Pondelok, 1. jún 2020
Jasno  9,4 °C
Mimoriadne správy

Firma Slovalco bude zrejme znižovať výrobu, dôvodom je situácia na trhu

 Webnoviny   2. december 2019  65
Firma Slovalco bude zrejme znižovať výrobu, dôvodom je situácia na trhu

2.12.2019 (Webnoviny.sk) - Spoločnosť Slovalco, ktorá sa radí medzi najväčšie hutnícke podniky na Slovensku, bude zrejme v reakcii na situáciu na trhu znižovať výrobu. Oznámil to väčšinový vlastník závodu v Žiari nad Hronom, nórska firma Hydro.

Vo vyhlásení uviedla, že jej predstavenstvo odporučilo akcionárom slovenskej fabriky znížiť výrobu primárneho hliníka maximálne o 20 % pre „oslabujúce trhové prostredie“.

Valné zhromaždenie rozhodne


Zníženie výroby pritom predpokladá od januára. „Rozhodnutie čaká na definitívne schválenie valným zhromaždením spoločnosti Slovalco,“ uvádza vo vyhlásení Hydro.

Akciová spoločnosť Slovalco vznikla v roku 1993 s cieľom modernizovať výrobu hliníka, ktorá bola zastaraná a neefektívna. Prvý hliník bol ekologicky prijateľným spôsobom vyrobený 1. júna 1995. Plná výrobná kapacita bola dosiahnutá v decembri 1995.

Výrobca primárneho hliníka


Podnik je výrobcom primárneho hliníka z oxidu hlinitého. Finálnymi výrobkami sú hliníkové zliatiny v tvare čapov na prietlačné lisovanie a primárne zlievarenské zliatiny v tvare bločkov.

Väčšinovým vlastníkom podniku je nórska spoločnosť Hydro Aluminium AS, takmer 45-percentný podiel vlastní Slovalco Invest, a. s. za ktorým stojí investičná skupina Penta. Spoločnosť Slovalco zamestnávala ku koncu minulého roka 504 ľudí.

Agentúra SITA osloví spoločnosť Slovalco so žiadosťou o doplňujúce informácie.

Viac k témam: ekonomická recesia, Slovalco, výroba
Zdroj: Webnoviny.sk - Firma Slovalco bude zrejme znižovať výrobu, dôvodom je situácia na trhu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.