Sobota, 20. apríl 2024
Zamračené  5,4 °C
Mimoriadne správy

Finančná situácia samospráv je zlá. Podľa Bôžika im chýba pol miliardy eur

 Webnoviny  28. február 2024  132  
Finančná situácia samospráv je zlá. Podľa Bôžika im chýba pol miliardy eur

28.2.2024 (SITA.sk) - Slovenské samosprávy sú v zlej finančnej situácii. Na stredajšom brífingu v Ružomberku to skonštatoval predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik. Na účty miest a obcí prišiel vo februári o desať percent nižší príjem z podielových daní v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Chýba pol miliardy


Potreba dofinancovania samospráv zo strany štátu je podľa Božika vyčíslená na 500 miliónov eur.

„Samosprávy už v tomto kalendárnom roku znášajú celoročné zvýšenie platov, ktoré bolo minulý rok rozdelené do dvoch etáp, do januára a septembra. Zároveň zvýšenie minimálnej mzdy a jej jednotlivých úrovní od začiatku roka 2024 spôsobilo opäť zmeny platov aj u zamestnancov verejnej správy," skonštatoval Božik.

Problémy nemožno donekonečna odkladať


Desaťpercentné februárové zníženie podielovej dane je dôkazom prehlbujúcich sa problémov samospráv.

„Samosprávy pri prijímaní rozpočtov znižovali prímy i výdavky v nádeji, že dofinancovanie vyrieši ich pretrvávajúce problémy. Uvedomujeme si potrebu konsolidácie verejných financií v dôsledku prijatých opatrení predchádzajúcou vládou, ale problémy samospráv sa nedajú donekonečna riešiť tým, že sa budú odkladať," dodal Božik.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Financovanie, podielové dane, predseda Združenia miest a obcí Slovenska, Samosprávy
Zdroj: SITA.sk - Finančná situácia samospráv je zlá. Podľa Bôžika im chýba pol miliardy eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.