Sobota, 20. apríl 2024
Polojasno  4,4 °C
Mimoriadne správy

Finančná situácia samospráv je veľmi zlá, akútny stav si vyžaduje riešenia

 Webnoviny  21. júl 2023  150  
Finančná situácia samospráv je veľmi zlá, akútny stav si vyžaduje riešenia

21.7.2023 (SITA.sk) - Finančná situácia slovenských samospráv je veľmi zlá. Na piatom online rokovaní vo štvrtok to konštatovala Rada Združenia miest a obcí Slovenska.

Zdôrazňujeme veľmi zlú finančnú situáciu slovenských samospráv, ktorým rozhodnutia z centrálnej úrovne vytvorili aj podľa nezávislých prepočtov deficity vo výške takmer 1,5 miliardy eur za štyri roky. Akútny stav si vyžaduje riešenia v súčasnosti,“ zdôraznil po rokovaní Rady predseda ZMOSu Jozef Božík.

Samosprávy konštatovali, že v záujme predchádzaniu takýchto situácii do budúcnosti sú otvorené rokovať o systémových, koordinovaných a udržateľných opatreniach v mestách a obciach.


Po rokovaní Rady ZMOS, ktorá má 133 členov, starostov a primátorov, reprezentujúcich 2 645 obcí, miest a mestských častí Bratislavy a Košíc, privítali predstavitelia rozhodnutie predsedu vlády SR vrátiť sa k rokovaciemu stolu a ďalej korektne rokovať o vyplatení zvyšku čiastočných finančných kompenzácií pre mestá, obce a samosprávne kraje vo výške 108 miliónov eur, ktoré sú riadne schválené v platnom štátnom rozpočte.Viac k témam: Deficit, Finančná situácia, mestá a obce, Samosprávy
Zdroj: SITA.sk - Finančná situácia samospráv je veľmi zlá, akútny stav si vyžaduje riešenia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.