Nedeľa, 16. máj 2021
Zamračené  8,2 °C
Mimoriadne správy

Európska komisia začala s prepájaním aplikácií jednotlivých štátov na sledovanie kontaktov

 Webnoviny  19. október 2020  80
Európska komisia začala s prepájaním aplikácií jednotlivých štátov na sledovanie kontaktov

19.10.2020 (Webnoviny.sk) - Európska komisia s cieľom plne využiť potenciál aplikácií na sledovanie kontaktov a zasielanie výstrah, vďaka ktorým možno prerušiť reťazec cezhraničných infekcií koronavírusom, zriadila celoúnijný systém na zabezpečenie interoperability, čiže takzvaný sieťový priechod.

Tridsať miliónov stiahnutí


Systém v pondelok po pilotnej fáze začal fungovať, pričom sa už zrealizovalo prepojenie prvej skupiny vnútroštátnych aplikácií, a to Corona-Warn-App z Nemecka, COVID tracker z Írska a immuni z Talianska.

"Tieto aplikácie si dokopy stiahlo približne 30 miliónov ľudí, čo zodpovedá dvom tretinám všetkých stiahnutí aplikácií v EÚ," uviedla EK v tlačovej správe.

Dvadsať aplikácií


V boji proti koronavírusu sa väčšina členských štátov rozhodla spustiť aplikáciu na sledovanie kontaktov a zasielanie výstrah, konštatovala EK a dodala, že celkovo možno zabezpečiť interoperabilitu pomocou sieťového priechodu v prípade 20 aplikácií, ktoré sú založené na decentralizovaných systémoch.

"Prepojenie druhej skupiny aplikácií sa uskutoční na budúci týždeň. Následne sa očakáva zapojenie aplikácií eRouška z Česka, smitte stop z Dánska, Apturi COVID z Lotyšska a Radar Covid zo Španielska, pričom ďalšie aplikácie budú prepojené so systémom v novembri," uviedla EK.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska komisia začala s prepájaním aplikácií jednotlivých štátov na sledovanie kontaktov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.