Piatok, 12. júl 2024
Zamračené  24,9 °C
Mimoriadne správy

Europarlament odklepol pôžičku Ukrajine za päť miliárd eur, podporilo to aj Slovensko

 Webnoviny  15. september 2022  216  
Europarlament odklepol pôžičku Ukrajine za päť miliárd eur, podporilo to aj Slovensko

15.9.2022 (Webnoviny.sk) - Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok odobrili makrofinančnú pôžičku vo výške 5 miliárd eur s cieľom pomôcť Ukrajine pokryť jej akútne potreby financovania spôsobené inváziou Ruska. V tlačovej správe o tom informoval tlačový atašé EP na Slovensku Ján Jakubov.

Druhá časť balíka


Na tejto podpore sa minulý týždeň dohodli ministri financií Európskej únie. Udialo sa tak počas neformálneho zasadnutia Rady ministrov financií EÚ (ECOFIN) a Euroskupiny v Prahe v dňoch 9. a 10. septembra. Krok podporili všetky členské štáty, vrátane Slovenska, pričom je to druhá časť sľúbeného balíka z mája vo výške deväť miliárd eur. V rámci prvej tranže už bola vyplatená miliarda eur.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt


Európska komisia poskytuje úver vláde v Kyjeve za veľmi priaznivých podmienok. Ako ďalej uvádza tlačová správa EP, predpokladom poskytnutia pomoci je, aby Ukrajina rešpektovala účinné demokratické mechanizmy napriek koncentrácii moci vo výkonnej zložke moci počas vojny.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Rozsiahle škody


„Potreby vonkajšieho financovania Ukrajiny rýchlo narástli v dôsledku ruskej invázie. Okrem obrovských škôd na cestách, mostoch, továrňach, domoch, nemocniciach a inej fyzickej infraštruktúre krajina takisto stratila prístup na medzinárodné finančné trhy,“ odôvodňuje správa poskytnutie pôžičky.

Makrofinančná pomoc je núdzovým zdrojom, ktorý sa poskytuje za veľmi priaznivých podmienok pre krajiny susediace s EÚ, ktoré majú ťažkosti so zaplatením svojich účtov. Celková výška takýchto výhodných úverov EÚ Ukrajine od začiatku vojny by v prípade potvrdenia celého balíka mohla presiahnuť 10 miliárd eur.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Europarlament odklepol pôžičku Ukrajine za päť miliárd eur, podporilo to aj Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.