Piatok, 1. júl 2022
Slnečno  27,6 °C
Mimoriadne správy

Deficit verejnej správy v tomto roku narastie, dôvodom je negatívnejší priebeh pandémie

 Webnoviny  25. august 2021  180
Deficit verejnej správy v tomto roku narastie, dôvodom je negatívnejší priebeh pandémie

25.8.2021 (Webnoviny.sk) - Deficit verejnej správy sa v roku 2021 očakáva na úrovni 8,8 % HDP, čo predstavuje navýšenie oproti pôvodne schválenému rozpočtu o 1,4 percentuálneho bodu HDP. Hlavným dôvodom vyššieho deficitu je negatívnejší priebeh pandémie COVID-19 v súvislosti s jej silnou druhou vlnou. Preto bolo potrebné novelou rozpočtu navýšiť výdavky štátneho rozpočtu súvisiace s pandémiou.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


Vyššie protipandemické výdavky, ale aj nárast ostatných výdavkov čiastočne kompenzuje najmä pozitívnejší vývoj daňovo-odvodových príjmov. Vyplýva to z návrhu správy o očakávanej skutočnosti za rok 2021 v porovnaní so schváleným rozpočtom verejnej správy na rok 2021, ktorý v stredu vzala na vedomie vláda.

Financie na boj proti pandémii


Celkové hrubé zadlženie verejnej správy sa v roku 2021 odhaduje na úrovni 62,7 % HDP a vyvíja sa tak podľa ministerstva financií lepšie ako sa predpokladalo pri tvorbe rozpočtu. Pôvodný odhad hrubého dlhu by sa mohol znížiť o 2,3 percentuálne bodu HDP. Pozitívne sa podľa rezortu financií prejavuje najmä efekt nižšieho deficitu hospodárenia v roku 2020, ktorý viac než kompenzuje aj vyšší očakávaný deficit za rok 2021.

Najväčší vplyv na vývoj verejných financií oproti rozpočtu predstavuje financovanie opatrení proti pandémii COVID-19 na úrovni 2,2 % HDP, resp. vo výške 2,1 mld. eur. Naopak, daňové príjmy rozpočtu verejnej správy prispejú popri rýchlejšom zotavení ekonomiky k zlepšeniu hospodárenia na úrovni 1 % HDP, resp. 1 mld. eur.

Sprísnenie cieľov pre ďalšie roky


Očakávaný schodok vo výške 8,8 % HDP je podľa ministerstva financií výrazne nad úrovňou, pri ktorej je možné stabilizovať rastúce verejné zadlženie. Konsolidácia verejných financií by sa preto v súlade so zámermi Programu stability mala začať od roku 2023, znižovaním štrukturálneho deficitu o jeden percentuálny bod HDP ročne smerom k prebytkovému hospodáreniu.

To si zároveň podľa rezortu financií vyžiada aj sprísnenie cieľov nominálneho salda pre roky 2022-2025 oproti predpokladom Programu stability, kde sa uvažovalo s nepriaznivejším ekonomickým vývojom v aktuálnom roku.

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, HDP, Koronavírus, verejná správa
Zdroj: Webnoviny.sk - Deficit verejnej správy v tomto roku narastie, dôvodom je negatívnejší priebeh pandémie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.