Pondelok, 26. september 2022
Malá oblačnosť  9,3 °C
Mimoriadne správy

Decembrová inflácia vzrástla na 5,8 percenta, zdraželi najmä potraviny či stavebné materiály

 Webnoviny  14. január 2022  76
Decembrová inflácia vzrástla na 5,8 percenta, zdraželi najmä potraviny či stavebné materiály

14.1.2022 (Webnoviny.sk) - Medziročný rast cien v decembri 2021 bol 5,8 %, čo bola najvyššia mesačná hodnota od decembra 2004. Ako ďalej informuje Štatistický úrad SR, medzimesačný aj medziročný vývoj v decembri ovplyvňovali hlavne rastúce ceny za vybrané potraviny, stavebné materiály v položkách bývania a pribudli aj vyššie ceny v kategórii, ktorá zastrešuje noviny a periodiká ovplyvnené rastúcimi cenami papiera.

Infláciu v decembri medziročne najvýraznejšie podporil rast cien potravín o 6,3 %, čo bola najvyššia mesačná hodnota v roku 2021. Najvýznamnejšie tento výsledok ovplyvnili avizované rastúce ceny pekárenských výrobkov a tiež mlieka a syrov, obe zložky boli medziročne drahšie o viac ako 6 %. V decembri sa zdynamizoval aj rast cien za oleje a tuky, medziročne sme zaplatili takmer o pätinu viac.

Najväčšia položka v štruktúre výdavkov slovenských domácností, bývanie a energie, zvýšili rast cien na hodnotu 4,2 %, čo bolo najviac v roku 2021, minulý mesiac to bolo 4 %. Ide najmä o vplyv drahších stavebných materiálov, ktoré vstupujú do rôznych zložiek výdavkov patriacich do tohto odboru a dosahujú nadpriemerné medzimesačné rasty takmer nepretržite už od jari minulého roka.

Viac k témam: Inflácia, Nárast cien, Zdražovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Decembrová inflácia vzrástla na 5,8 percenta, zdraželi najmä potraviny či stavebné materiály © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.