Streda, 3. jún 2020
Slnečno  20,2 °C
Mimoriadne správy

Čína bude brániť svoje záujmy a ostro žiada USA, aby zrušila sankcie voči technologickým firmám

 Webnoviny   9. október 2019  230
Čína bude brániť svoje záujmy a ostro žiada USA, aby zrušila sankcie voči technologickým firmám

9.10.2019 (Webnoviny.sk) - Čína upozornila Washington, že "bude rozhodne brániť" svoje záujmy a požiadala, aby USA zrušili sankcie voči čínskym technologickým firmám.

Obmedzenie predaja produktov z USA


Čínske ministerstvo obchodu kritizovalo obmedzenia pri predaji amerických technológií čínskym firmám. Podľa USA tieto firmy poskytujú technológie používané na potláčanie moslimských menšín v Číne.

"Ostro žiadame USA, aby okamžite zastavili zasahovanie do čínskych domácich záležitostí a čo najskôr vyradili relevantné čínske subjekty z čiernej listiny," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení zverejnenom v stredu. "Čína prijme všetky nevyhnutné opatrenia, aby rozhodne bránila čínske záujmy," konštatuje vyhlásenie.

Sankcie, ktoré USA ohlásili v pondelok, znamenajú obmedzenie predaja amerických technológií čínskym firmám vyvíjajúcim produkty na rozpoznávanie tváre, umelú inteligenciu a ďalšie moderné produkty.

Ukončenie colnej vojny


Ide o technológie, ktoré sú súčasťou plánov čínskej komunistickej strany v oblasti rozvoja priemyslu.

Napriek rastu napätia čínsky rezort obchodu v utorok uviedol, že delegácia krajiny tento týždeň pôjde do Washingtonu na vyjednávania, ktorých cieľom je ukončenie colnej vojny.

Podľa Eswara Prasada, ekonóma Cornell University a bývalého šéfa čínskeho oddelenia v Medzinárodnom menovom fonde, však "vzhľadom na terajšiu úroveň nepriateľstva a nedôvery medzi oboma stranami, možnosť dohodnutia trvalej a širokej zmluvy vyzerá dosť vzdialená".

Viac k témam: clá USA, obchodná vojna
Zdroj: Webnoviny.sk - Čína bude brániť svoje záujmy a ostro žiada USA, aby zrušila sankcie voči technologickým firmám © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.