Utorok, 11. máj 2021
Jasno  14,8 °C
Mimoriadne správy

Český parlament schválil redukciu dane z príjmov, chcú tak podporiť zotavenie ekonomiky

 Webnoviny  22. december 2020  73
Český parlament schválil redukciu dane z príjmov, chcú tak podporiť zotavenie ekonomiky

22.12.2020 (Webnoviny.sk) - Dolná komora českého parlamentu schválila vládny návrh na zníženie dane z príjmov v snahe podporiť oživenie ekonomiky, ktorú postihla pandémia koronavírusu.

Redukcia daní rozdelila vládnu koalíciu


Hlavnú sadzbu dane zákonodarcovia zredukovali z úrovne 20,1 percenta na 15 percent, pričom ľudia s najvyššími zárobkami budú platiť 23-percentnú daň. Ročné náklady štátu vyplývajúce zo zníženia daní sa odhadujú na zhruba 100 miliárd českých korún.

Redukcia daní rozdelila českú vládnu koalíciu. Centristické hnutie premiéra Andreja Babiša ANO ju presadilo s pomocou pravicovej opozície. Koaliční sociálni demokrati zníženie daní odmietali s argumentom, že je to nespravodlivé voči zamestnancom s nízkymi zárobkami.

Prezident nebude reformu vetovať


Daňovú reformu už schválil aj Senát, čiže horná komora parlamentu. Český prezident Miloš Zeman uviedol, že reformu nebude vetovať, čo znamená, že účinnosť nadobudne v januári.

Česká centrálna banka odhaduje, že ekonomika krajiny sa v tomto roku oslabí o 7,2 percenta.

(1 EUR = 26,275 CZK)

Viac k témam: daň z príjmov, Ekonomické dopady koronavírusu, koronakríza, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk - Český parlament schválil redukciu dane z príjmov, chcú tak podporiť zotavenie ekonomiky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.