Piatok, 22. november 2024
Zamračené -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
BRATISLAVA 5. júna (WebNoviny.sk) - Centrálne banky v posledných rokoch plnia nové úlohy. Okrem ich základného poslania, teda vykonávania menovej politiky a udržiavania cenovej stability, sa totiž čoraz viac sústredia aj na udržiavanie finančnej stability.
Menovú politiku nemožno aplikovať na lokálne problémy
Význam tejto úlohy vzrástol po poslednej finančnej kríze a dotýka sa aj bánk v eurozóne, teda aj Národnej banky Slovenska. Práve téma, ako riadiť túto dvojakú úlohu centrálnych bánk, bola na programe utorňajšej konferencie pri príležitosti 25. výročia vzniku Národnej banky Slovenska v Bratislave, ktorej sa okrem guvernéra NBS Jozefa Makúcha zúčastnili aj guvernéri centrálnych bánk z Českej republiky, Rakúska či Švajčiarska.
Prerodom z tradičnej centrálnej banky zameranej primárne na riešenie monetárnej politiky a sledovania cenovej stability prešla aj Európska centrálna banka (ECB). Ako uviedol generálny riaditeľ ECB pre ekonomiku Frank Smets, v súčasnosti aktívne rieši aj stabilitu finančného sektora.
Odporúčame:
Finančná bublina na Slovensku môže mať podľa Beblavého vážne následky, NBS s tvrdením nesúhlasí
Makroprudenciálna politika zameraná práve na posilňovanie finančnej stability v eurozóne je pritom podľa neho dôležitá aj z toho pohľadu, že menová politika sa nedá aplikovať na riešenie lokálnych problémov.
Opatrenia na finančnú stabilitu
Rastúci význam opatrení zameraných na finančnú stabilitu v Európskej únii po poslednej finančnej kríze potvrdzuje aj vznik Európskeho výboru pre systémové riziká (ESRB), ktorý bol zriadený koncom roka 2010. Ten síce nemá priamy dosah na vykonávanie makroprudenciálnej politiky, vydáva však výstrahy a odporúčania pre relevantné inštitúcie.
Tuomas Peltonen z vedenia sekretariátu výboru rovnako upriamuje pozornosť na skutočnosť, že opatrenia zamerané na stabilitu finančného sektora sú národnými nástrojmi a dokážu tak riešiť niektoré problémy, ktoré spoločná menová politika ovplyvniť nedokáže. Dôležité je však podľa neho najmä načasovanie opatrení a taktiež výber vhodných a efektívnych nástrojov.
Potreba stabilného finančného sektora sa potvrdila v minulosti. Naznačil to aj viceguvernér NBS Ľudovít Ódor. Vývoj v uplynulých rokoch totiž ukázal, že strednodobá cenová a hospodárska stabilita nezaručuje aj finančnú stabilitu. Navyše finančná kríza má zvyčajne výrazný a dlhodobejší dosah na reálnu ekonomickú aktivitu.
Ako doplnil guvernér Českej národnej banky Jiří Rusnok, význam makroprudenciálnej politiky stúpa aj kvôli súčasnému prostrediu nízkych úrokových sadzieb.
Viac k témam: centrálna banka, Česko, ECB Európska centrálna banka, Európska únia, eurozóna, Jozef Makúch, menová stabilita, Národná banka Slovenska, Rakúsko, Švajčiarsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Centrálne banky sa musia sústrediť okrem cenovej aj na finančnú stabilitu © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.