Piatok, 5. jún 2020
Slabý dážď  11,2 °C
Mimoriadne správy

Cena práce jedného zamestnanca od začiatku tohto roka stúpla, upozorňuje analytik

 Webnoviny   1. marec 2020  52
Cena práce jedného zamestnanca od začiatku tohto roka stúpla, upozorňuje analytik

1.3.2020 (Webnoviny.sk) - Cena práce zamestnanca sa od začiatku tohto roka zvýšila. Môže za to nárast povinných príplatkov za prácu v noci a soboty a nedele, ako aj zvýšenie rozsahu ročnej dovolenky pre zamestnanca mladšieho ako 33 rokov, ktorý sa trvale stará o dieťa, zo štyroch na päť týždňov.

Modelový zamestnanec


Ako uvádza Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS), na portáli cenazamestnanca.sk je možné sledovať, ako vplývajú tieto zmeny na náklady spojené so zamestnávaním.

Ako príklad analytik INESS Martin Vlachynský uvádza modelového zamestnanca v priemysle vo veku 30 rokov, s hrubou zmluvnou mzdou 900 eur, 20 hodinami nadčasov, 48 hodinami odpracovanými v nočnej smene, 8 hodinami práce v sobotu a 8 hodinami v nedeľu.

"Náklad na reálne odpracovaný človekomesiac v takomto prípade skokovo narastie vďaka vyšším príplatkom o 16 eur, z 1 827 eur na 1 843 eur, čo je nárast o necelých 0,9 %," tvrdí.

Zvýšenie povinných príplatkov nie je jediná zmena, ktorá od januára tohto roka nastala. Po novom platí, že nárok na 5-týždňové platené voľno má aj zamestnanec mladší ako 33 rokov, ktorý sa stará o dieťa.

Kalkulačka zráta náklady


Len táto samotná zmena podľa analytika INESS znamená mesačné zvýšenie nákladov na modelový človekomesiac o 36 eur, teda 2 %. "Spolu s rastúcimi príplatkami modelový zamestnanec od 1. januára zdražel o 52 eur, teda 2,85 %," dodal Vlachynský.

Kalkulačka cenazamestnanca.sk na základe vstupov používateľa zráta celkové výdavky zamestnávateľa na zamestnanca – mzdu, dane a odvody, príplatky ku mzde, 13. a 14. mzdu, ale aj príspevok na stravu, sociálny fond, či rekreačné poukazy.

Kalkulačka berie do úvahy aj reálne odpracovaný čas, preto odrátava dovolenky, práceneschopnosť, či návštevy lekára. Výsledkom je náklad na človekomesiac a človekohodinu – náklad na zamestnancom reálne odpracovaný mesiac, či hodinu.

Viac k témam: cena práce, trh práce, zamestnávatelia
Zdroj: Webnoviny.sk - Cena práce jedného zamestnanca od začiatku tohto roka stúpla, upozorňuje analytik © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.