Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy

Banky a finančné inštitúcie budú zisťovať viac údajov o klientoch

 Webnoviny  15. apríl 2018  476  
Banky a finančné inštitúcie budú zisťovať viac údajov o klientoch

BRATISLAVA 15. apríla (WebNoviny.sk) - Slovenská legislatíva rozširuje v nadväznosti na legislatívu EÚ povinnosť bánk a ďalších finančných inštitúcií zisťovať viac údajov o klientoch, ako to bolo doteraz.

Ako ďalej informovala Slovenská banková asociácia, s tým súvisí rozšírené zisťovanie identifikačných údajov platiteľov daní pre potreby finančnej správy. Dôvodom je snaha Slovenska, ako aj krajín EÚ a ďalších krajín zamedziť cezhraničným daňovým únikom a daňovým podvodom.

Krajina daňovej rezidencie


Podľa zákona o automatickej výmene informácií o finančných účtoch na účely správy daní, musia banky automaticky poskytovať informácie o spravovaných účtoch vlastnených zahraničnými fyzickými či právnickými osobami a osobami, ktoré majú príjmy zo zahraničných zdrojov.

Banky z toho dôvodu preverujú štátnu príslušnosť, bydlisko fyzických osôb a sídlo právnických osôb nielen zakladajúcich nové účty, ale aj už pri existujúcich založených účtoch.

Odporúčame:
Ministerstvo financií vyšlo v ústrety požiadavkám trhu a pozmenili zákon o dani z poistenia

V prípade využívania finančných služieb je potrebné doložiť všetkým bankám, v ktorých majú osoby vedené účty, aj daňové identifikačné číslo a krajinu daňovej rezidencie.

V prípade fyzických osôb, ak neexistuje daňové identifikačné číslo, je to číslo dokladu totožnosti z krajiny, kde má fyzická osoba bydlisko, prípadne iný jednoznačný identifikátor osoby vydaný v zahraničí. Napríklad, v prípade českých štátnych občanov je takýmto jednoznačným identifikátorom pre účely daní rodné číslo, v prípade USA číslo sociálneho zabezpečenia.

Daňové identifikačné číslo


Ak klient nepreukáže daňové identifikačné číslo vydané v zahraničí, banky budú požadovať z dôvodu zisťovania rezidencie klientov pre daňové účely čestné vyhlásenie, ktoré by malo obsahovať klientom udané daňové identifikačné číslo, minimálne však krajinu alebo krajiny daňovej rezidencie a dátum narodenia.

“Klienti bánk preto musia pri zakladaní účtov počítať s povinnosťou dokladovať daňové identifikačné číslo vydané v zahraničí a krajinu daňovej rezidencie. Ak takéto údaje neoznámili v banke, kde majú vedený účet, banka ich osloví a bude požadovať tieto povinné informácie. Klient má zákonnú povinnosť spolupracovať s bankou pri tomto procese zisťovania daňovej rezidencie,” uviedla manažérka pre oblasť daní Slovenskej bankovej asociácie Iveta Orbánová.

Rovnako občania Slovenska musia pri zakladaní bankového účtu alebo účtov v zahraničí počítať s tým, že banky budú žiadať od nich dokladovanie slovenskej daňovej rezidencie. V prípade, ak klient neposkytne banke daňové identifikačné číslo, banky z krajín EÚ a z mnohých ďalších štátov sveta, môžu odmietnuť zriadenie bankového účtu.

Cieľom snahy štátov je dopomôcť k oznamovaniu príjmov zo zahraničných finančných aktív a k ich správnemu a korektnému zdaneniu v krajine daňovej rezidencie klientov.

Viac k témam: bankové účty, banky, Európska únia, Slovenská banková asociácia (SBA)
Zdroj: Webnoviny.sk - Banky a finančné inštitúcie budú zisťovať viac údajov o klientoch © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.