Utorok, 15. jún 2021
Jasno  11,4 °C
Mimoriadne správy

Vyberte si kvalitnú prilbu na bicykel

 Seocentrum  22. máj 2021  136
Vyberte si kvalitnú prilbu na bicykel

Jazda na bicykli je obľúbená športová aktivita pre deti aj dospelých. Netreba však zabúdať na bezpečnosť, aby sa z radostného dňa stráveného na bicykli nestal začiatok dlhej maródky kvôli nepríjemnému úrazu. Obzvlášť ak radi bicyklujete mimo asfaltových ciest.


V teréne je riziko pádu vyššie


Pri horskej cyklistike nemusíte dávať pozor na okoloidúce autá, takže z tohto pohľadu sa môže javiť ako bezpečnejšia, ale naopak si musíte dávať väčší pozor na povrch vašej trasy (i keď pri stave niektorých našich ciest má človek pocit, že by aj na cestnú cyklistiku potreboval poriadny „horák“).


Prilba je častokrát jediný ochranný prvok cyklistu. A rovnako ako sa doteraz nájdu ľudia, ktorí si len veľmi neochotne zapínajú bezpečnostné pásy v aute, prilba na bicykli má taktiež svojich zarytých odporcov. Zákony ohľadom nosenia prilby síce poľavili, ale prilbu by sme mali nosiť v prvom rade kvôli ochrane vlastného zdravia.


Ak často jazdíte na bicykli po horách, pri kúpe vyberajte z kvalitnejších MTB prilieb. Riziko pádu po nabehnutí na nerovnosť alebo po šmyku na klzkom povrchu je v horách oveľa vyššie. Dobrá prilba vás nielen ochráni pri jazde v nespevnenom teréne, ale zároveň bude aj dostatočne komfortná, aby vám počas jazdy neprekážala.


Radšej investovať do prilby, než do zubov


Ak obľubujte jazdu v naozaj extrémnom teréne, prípadne sa radi oddávate horským zjazdom, pre zvýšenú bezpečnosť použite radšej prilbu, ktorá vám bude chrániť celú tvár. Predídete tak nutnosti riešiť po nevydarenom skoku umelé zuby.


Ak stále odmietate prilbu kvôli obavám zo zníženého komfortu, nič vám predsa nebrániť zájsť si do najbližšej špecializovanej predajne a vyskúšať si rôzne varianty, prípadne si nechať poradiť odborným personálom. V súčasnosti je na trhu množstvo typov prilieb, takže určite nájdete takú, ktorá vám bude vyhovovať. A pri najbližšej jazde na vašej obľúbenej trase sa budete cítiť oveľa bezpečnejšie, vďaka čomu si v konečnom dôsledku viac užijete svoju obľúbenú športovú aktivitu.


Zdroj obrázka: Autor: maxpro / Shutterstock.com