Streda, 5. august 2020
Malá oblačnosť  16 °C
Mimoriadne správy

Úrad verejného zdravotníctva varuje pred týmito škodlivými výrobkami, môžu byť aj na Slovensku

 Webnoviny  14. júl 2020  45
Úrad verejného zdravotníctva varuje pred týmito škodlivými výrobkami, môžu byť aj na Slovensku

14.7.2020 (Webnoviny.sk) - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVO) upozorňuje na päť kozmetických výrobkov, ktoré nahlásili výstražnému systému Rapex kontrolne orgány v Nemecku, Írsku a v Litve. Hygienici upozorňujú, že výrobky sa môžu nachádzať aj na Slovensku. Agentúru SITA o tom informoval Marek Eliáš z ÚVO.

Ide o výrobky na bielenie pokožky značky Bio Claire, výrobnej dávky FAB:05/18 EXP: 05/21 1003052 ´R´ z Pobrežia Slonoviny a značky Bronz Tone Gandour, výrobnej dávky: FAB:07/18 EXP: 07/21 1004087 ’L’ zo Spojeného kráľovstva. Vo výrobkoch sa vo väčšom množstve nachádza látka kojic acid. Výrobok nie je bezpečný z dôvodu vysokého obsahu látky, ktorá je aplikovaná na veľký povrch pokožky.

Nebezpečné farby na vlasy


Do systému Rapex tiež nahlásili farby na vlasy značky Fitocosmetic, výrobnej dávky: Lot: 23.10.2018-1-22 z Ruskej federácie. Farba prekračuje koncentračné limity pre látky butyl-4-hydroxybenzoát. Ďalej upozorňujú na farbu značky Gama, výrobnej dávky Lot Number: L 180804, Lot Number: L 181025 a Lot Number: L 190827 z Indie.

Tá prekračuje povolený limit pre aeróbne mezofilné baktérie, kvasinky a plesne. V prípade, že výrobok príde do kontaktu s poškodenou pokožkou alebo očami, môže spôsobiť infekcie alebo podráždenie.

V rozpore s nariadením europarlamentu


Hygienici upozorňujú aj na sprej na vlasy značky MessHead, výrobnej dávky 22260 vyrobený v Spojenom kráľovstve. V uvedenom nezmývateľnom výrobku sa nachádza zmes látok– Methylisothiazolinone a Methylchloroisothiazolinone.

Táto zmes látok je povolená len do zmývateľných výrobkov a môžu spôsobiť alergickú reakciu u citlivých osôb. Výrobky sú v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch.

Viac k témam: škodlivé výrobky
Zdroj: Webnoviny.sk - Úrad verejného zdravotníctva varuje pred týmito škodlivými výrobkami, môžu byť aj na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.