- Top foto dňa (22. november 2024): Pellegrini v Prešove, pojednávanie s bývalým policajným prezidentom aj vianočný stromček vo Vatikáne
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
Cukrovka (diabetes mellitus), je chronické ochorenie, ktoré patrí medzi najzávažnejšie civilizačné ochorenie. Je spôsobené poruchou látkovej premeny cukrov, tukov,bielkovín a prejavuje sa zvýšenou hladinou cukru v krvi. Normálna hodnota cukru v krvi (glykémia) je do 5,5 mmol/l a po jedle menej ako 7,8 mmol/l. Pri hodnote viac ako 10 mmol/l sa glukóza začína vylučovať močom.
Cukrovka je ochorenie, ktoré je doposiaľ bežnou medicínou nevyliečiteľné. V medicíne je však liečba cukrovky jednou z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich liečebných metód.
Keďže v súčasnosti diabetikov stále viac pribúda, môžeme hovoriť až o “epidémii”. Preto je dobré vedieť ako sa vhodným spôsobom liečiť - pretože pri cukrovke vznikajú rôzne chronické a akútne komplikácie poškodením malých a veľkých ciev a nervov.
U 30 – 40% všetkých diabetikov sa počas života prejaví poškodenie obličiek, tzv. diabetická nefropatia – jedna z najzávažnejších chronických komplikácií spojených s cukrovkou, ktorá najčastejšie končí dialýzou. Ďalšou komplikáciou cukrovky je poškodenie sietnice oka, ktoré môže vyústiť až do slepoty. Pri cukrovke sú tiež časté zmeny na veľkých cievach, čo môže častejšie spôsobovať srdcový infarkt, mozgové príhody, poškodenie nervov na končatinách zvyšuje riziko amputácie.
Aké poznáme typy cukrovky?
Rozoznávame 2 základné typy cukrovky:
Cukrovka 1.typu:
Vyskytuje sa najmä u mladých ľudí a u detí, preto sa často nazýva aj detská cukrovka. Jej výskyt u dospelých tak isto nie je ojedinelý. V priebehu tohto ochorenia sa produkuje veľmi malé množstvo inzulínu. Je to spôsobené tým, že vlastný organizmus ničí pankreas, ktorý inzulín vytvára. Do určitej miery je náchylnosť na cukrovku 1. typu zdedená.
Cukrovka 2.typu:
Vyskytuje sa najmä u starších ľudí a u detí trpiacich nadváhou. V prípade tohto typu cukrovky má organizmus zníženú citlivosť na inzulín, ktorého sa naopak produkuje zbytočne veľa.
Príznaky cukrovky
Cukrovka sa väčšinou prejavuje kombináciou viacerých symptómov. Pri vyšších hodnotách cukru v krvi sa vylučuje dosť veľké množstvo glukózy do moču: glukóza na seba viaže omnoho viac vody a pacient vtedy často chodí močiť. V niektorých prípadoch pacient pociťuje sucho v ústach a to najčastejšie v nočných hodinách.
U pacienta, ktorý má cukrovku sa prejavuje veľká strata energie a väčšinou sa pacient sťažuje na slabosť a nevýkonnosť. Dokonca môže byť v niektorých prípadoch u pacienta aj veľký pokles hmotnosti .
Pri cukrovke sú častejšie infekčné ochorenia močových ciest - pohlavnej oblasti (ochorenie spôsobené hubami a plesňami). Prejavom cukrovky sú aj nehojace sa hnisavé rany pokožky. Veľakrát pacient s cukrovkou vyhľadáva aj očného lekára. Pri cukrovke sa pacientovi kazí zrak a to hlavne do diaľky.
V niektorých prípadoch je pri cukrovke aj strata citlivosti prstov dolných končatín, pocit pálivej bolesti niektorých prstov a drobné svalové zášklby na dolných končatinách (a to najmä pri spánku). Najvážnejším prejavom cukrovky je život ohrozujúci stav, ktorý sa prejaví až kómou (zrýchlením dýchaním v dôsledku náhleho okysličenia oragnizmu, vysokých hodnôt cukru v krvi a stratu veľkého množstva tekutín).
Pri cukrovke 2. typu sú varovné signály menej výrazné, tento typ často dlho prebieha bez akýchkoľvek varovných signálov a prejaví sa až komplikáciami cukrovky.
Ako sa cukrovka lieči?
Cukrovka môže byť liečená a kontrolovaná. Ľudia, ktorí trpia ľahkým stupňom cukrovky sa môžu často vyhnúť liečbe tabletami a dokážu svoju diagnózu zvládnuť cvičením, redukciou hmotnosti a diabetickou diétou. Pri stanovení liečby lekár berie do úvahy plný rad faktorov - vek, všeobecný zdravotný stav, typ cukrovky a rozsah ochorenia.
Existuje veľmi veľa rôznych typov liekov na cukrovku a každý z nich je na rôzne účely. Pri vážnejšom type cukrovky sa cukrovka lieči kombinovanou inzulínovou liečbou. Pacienti potrebujú inzulínovú liečbu v prípade, ak iné druhy liečby nedokázali zabezpečiť optimálnu hladinu glukózy v krvi.
Čo sa deje s telom, ak je hladina cukru v krvi veľmi vysoká?
V prípade, že sú hodnoty cukru v krvi veľmi vysoké - nad 10 mmol/l, pacient môže byť dehydrovaný, môže mať nízky krvný tlak, bolesti hlavy, rýchly pulz, náhle sčervenanie kože, môže pociťovať žalúdočné nevoľnosti, prípadne môže vracať alebo môže byť slabý, unavený a bez energie. Pri niektorých prípadoch sa môžu objaviť veľmi silné kŕče, zmätenosť, poruchy zraku, vedomia, v najhoršom prípade až kóma (tzv. hyperglykemická).
Čo sa deje s telom, ak je hladina cukru v krvi veľmi nízka?
V prípade, že sú hodnoty cukru v krvi extrémne nízke - pod 3,3 mmol/l, má často pacient nezvyklé správanie, ťažko sa sústredí, má nadmernú chuť do jedla, chvenie rúk, studený pot, búšenie srdca. Veľmi nízka hladina cukru v krvi môže viesť k strate vedomia, záchvatom, kóme (tzv. hypoglykemickej) a môže ohroziť až život pacienta.
Ako sa stravovať pri cukrovke?
Človek s cukrovkou musí upraviť svoje stravovacie návyky, inak sa vystavuje riziku, že sa mu ochorenie zhorší. Každý diabetik sa musí hlavne riadiť pokynmi svojho lekára a upraviť si jedálniček podľa zdravotného stavu.
Vhodné potraviny sú: hydinové mäso, králik, ryby, strukoviny, olej repkový, slnečnicový, vlašské orechy, zelenina, ovsené vločky, sladké zemiaky, zázvor, škorica, niektoré druhy ovocia (najvhodnejšie citrusy, čučoriedky, jahody, maliny).
Nevhodné potraviny sú: alkohol, vyprážané jedlá, tučné mäso, mliečne výrobky s vysokým obsahom tukov, biele pečivo, sladené nápoje, sladkosti, sušené ovocie, slané pochutiny, polotovary.
Záver
Existuje množstvo pomôcok, rád, tipov, ktoré vám môžu pomôcť ak už máte cukrovku. V dnešnej dobe je množstvo aplikácii na sledovanie stravy, aplikácií ktoré vám pomôžu dodržiavať vašu liečbu, plno brožúr a množstvo rád na internete. Pre každého diabetika, je stráženie krvného cukru a voľba správneho jedla každodenná nutnosť.