Piatok, 22. november 2024
Zamračené  -0,5 °C
Mimoriadne správy

Počet chorých na HIV neklesá, na Slovensku zaznamenali historicky najvyšší výskyt

 Webnoviny  20. máj 2019  562  
Počet chorých na HIV neklesá, na Slovensku zaznamenali historicky najvyšší výskyt

BRATISLAVA 20. mája (WebNoviny.sk) - Na Slovensku v roku 2018 zaznamenali historicky najvyšší výskyt nových prípadov HIV v jednom kalendárnom roku. Lekári diagnostikovali 102 nových prípadov HIV infekcie, vyplýva to z údajov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Trend je nepriaznivý


Občianske združenie Dom svetla Slovensko upozorňuje, že Slovenská republika je jednou z mála krajín strednej a západnej Európy, kde počet diagnóz HIV radikálne rastie.

„Aj keď ide o desiatky osôb, pretože sme malá krajina, tak trend je nepriaznivý a každoročne odhalíme viac prípadov. Vlaňajší rok bol pre Slovensko v tomto smere rekordný,“ uviedol pre agentúru SITA Jiří Pavlát z občianskeho združenia Dom svetla Slovensko.  Ochorenie AIDS sa na svete objavilo v roku 1981, na Slovensku prvý prípad zaznamenali v roku 1985.

Spôsoby prenosu


U občanov Slovenskej republiky minulý rok diagnostikovali a epidemiologicky vyšetrili 82 nových prípadov HIV infekcie, z toho 76 prípadov u mužov a šesť prípadov u žien. V tomto období diagnostikovali desať prípadov syndrómu získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) a štyri úmrtia pacientov s HIV infekciou. U cudzincov pri ich pobyte v SR hlásili 20 nových prípadov HIV infekcií.

Podľa údajov ÚVZ od začiatku monitorovania prípadov HIV/AIDS v SR v roku 1985 do konca minulého roku registrovali u občanov SR i cudzincov spolu 1 072 prípadov infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti. Z 904 prípadov u občanov SR sa 801 vyskytlo u mužov a 103 u žien.

U 118 osôb prešla HIV infekcia do štádia AIDS a zaznamenali 72 úmrtí HIV infikovaných osôb. Väčšinu HIV infekcií v SR zaznamenali v skupine mužov majúcich sex s mužmi (64 percent), nasleduje prenesenie infekcie heterosexuálnym stykom (23 percent), injekčným užívaním drog (1,9 percenta) a transfúziou krvi (0,1 percenta). V ostatných prípadoch nestanovili spôsob prenosu.

Civilizačná choroba


Podľa Pavláta sa však HIV dnes už dá považovať za civilizačnú chorobu, ktorá keď je včas odhalená a liečená, nepredstavuje zo zdravotného hľadiska zásadný problém. „Liečba dokáže znížiť úroveň vírusu na nedetegovateľné hladiny a ľudia sú prakticky neinfekční a môžu žiť takmer bežný život,“ podotkol, pričom konštatoval, že je lepšie zostať HIV negatívny.

„Prevenciou je na prvom mieste partnerská vernosť a ďalej používanie kondómu alebo PrEP, teda tzv. preexpozičnu profylaxiu - preventívne užívanie lieku, ktorý zamedzuje infekciu HIV. PrEP síce na Slovensku nie je veľmi dostupný, ale dá sa na lekársky predpis zaistiť v Česku,“ povedal Pavlát. Ak predsa riziková situácia vznikne, je dôležité zájsť na HIV test.

Možno tak urobiť u svojho lekára alebo anonymne a bezplatne ísť na test do HIV checkpointu. Zatiaľ jediný slovenský checkpoint funguje v Bratislave v Bubuškovej ulici každý piatok od 16:00 do 19:00. Testuje nielen na HIV, ale aj syfilis a žltačku C. Viac informácií na www.domsvetlaslovensko.sk.

Príznaky sa podobajú chrípke


HIV (Human Immunodeficiency Virus) - vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti je vírus, ktorý napáda a replikuje sa v špecializovaných bielych krvinkách. Príznaky tejto choroby sa veľmi podobajú mononukleóze alebo chrípke. Vybudovanie protilátok v krvi infikovaného človeka ukončí túto primárnu chorobu a od tohto času je človek napadnutý vírusom HIV označovaný ako HIV pozitívny (HIV+).

HIV pozitívny človek nemusí mať žiadne zdravotné problémy, môže vyzerať aj cítiť sa zdravo. Je to obdobie bezpríznakového nosičstva vírusu HIV. Aj v tomto období však môže infikovaný človek preniesť infekciu na ďalšie osoby. Tým, že sa vírus klonuje pomocou špecializovaných buniek imunitného systému, tzv. T-lymphocytov, poškodzuje ich.

Úbytok T-lymphocytov časom vytvára stav istého typu imunitnej nedostatočnosti, ktorý vyústi do choroby, ktorú poznáme pod označením AIDS (Acquired ImmunoDeficiency Syndrome- získaný syndróm imunitnej nedostatočnosti). Pacient, ktorý sa dostane do štádia AIDS môže ochorieť na špecifické neurologické, autoimunitné, onkologické ochorenie alebo aj oportúnne (príležitostné) inak banálne infekcie a zomrieť na ne.

Viac k témam: AIDS, HIV, Svetový deň boja proti AIDS
Zdroj: Webnoviny.sk - Počet chorých na HIV neklesá, na Slovensku zaznamenali historicky najvyšší výskyt © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.