- Izrael zabil až 20-tisíc agentov Hamasu, tvrdí veliteľ armády
- Ukrajinská polícia identifikovala 12 ruských vojakov, ktorí vraždili civilistov v Buči – VIDEO
- Požiar v hoteli lyžiarskeho strediska v Turecku zabil desať ľudí
- Trump podpísal príkaz na vystúpenie USA zo Svetovej zdravotníckej organizácie
- Odmietaním dohody s Ukrajinou Putin podľa Trumpa ničí Rusko
Reverzná osmóza predstavuje filtračný systém, ktorý dokáže vodu zbaviť až 99% všetkých nežiaducich látok, ako je napríklad chlór, ťažké kovy, zvyšky farmaceutík vo vode, mikro a nanoplasty a ďalšie látky či mikroorganizmy. Voda, ktorá prejde týmto systémov je svojou čistotou a chuťou porovnateľná s balenou, destilovanou vodou.
Benefity reverznej osmózy pre domácnosti
• Odstraňuje z vody pevné častice, napr. štrk, hlinu, piesok, hrdzu a iné.
• Zbavuje vodu neviditeľných kontaminantov – mikroorganizmov, vírusov a ďalších látok, ako sú napríklad chlór, ťažké kovy, fosfáty, hormóny, herbicídy, sulfáty a pod.
• Zmäkčuje vodu a tým predlžuje životnosť niektorých spotrebičov – odstraňuje z vody vápnik a horčík, tj. hlavné prvky zodpovedné za tvrdosť vody.
• Zlepšuje chuť vody a eliminuje nepríjemný zápach.
Filtračné stupne reverznej osmózy
Počet stupňov filtrácie v systéme reverznej osmózy sa môže líšiť, ale najčastejšie sa stretnete s trojstupňovou filtráciou, ktorá pozostáva z:
• Mechanickej filtračnej vložky – odstraňuje veľké nečistoty (napr. piesok, štrk, hlinu ai.), ktoré by mohli poškodiť hlavnú membránu reverznej osmózy,
• Uhlíkovej filtračnej vložky – zbavuje vodu chlóru, pesticídov, dusičnanov a dusitanov, zvyškov liekov a iných kontaminantov. Okrem toho zlepšuje chuť vody.
• Osmotickej membrány – hrá kľúčovú rolu v procese filtrácie vody. Odstraňuje aj posledné zvyšky nežiaducich látok. Cez póry membrány prejdú len molekuly vody a do zásobníka sa dostane čistá voda bez akýchkoľvek kontaminantov.
Tip: Na trhu nájdete aj multifunkčné filtračné vložky, ktoré kombinujú mechanické funkcie s aktívnym uhlím, čím odstraňujú viacero kontaminantov súčasne.
Okrem spomínaných hlavných stupňov môžu byť v systéme reverznej osmózy prítomné aj ďalšie filtračné zložky:
• Postuhlíkový filter – slúži primárne na úpravu chuti a vône vody skladovanej v zásobníku.
• Mineralizátor – dodáva do vody po výstupe z reverznej osmózy dôležité minerály a stopové prvky, ktoré telo potrebuje (napr. magnézium, draslík a ďalšie).
• Ionizátor – pomocou elektrolýzy ionizátor rozdeľuje vodu na alkalickú a kyslú. Alkalická (ozn. aj ionizovaná alebo živá) voda zohráva úlohu pri znižovaní prekyslenia organizmu.
Kam umiestniť reverznú osmózu?
Reverzná osmóza na filtráciu vody v mieste použitia sa montuje priamo pod kuchynský drez. K vodnému filtru budete potrebovať nainštalovať ďalšiu dodatočnú batériu (zvyčajne je súčasťou balenia k reverznej osmóze). Vodovodná batéria na teplú a studenú vodu zostáva na mieste, k nej sa vedľa pridá jedno alebo dvojcestná batéria na filtrovanú vodu (mineralizovaná a demineralizovaná). Z estetického hľadiska sú však lepšou voľbou troj alebo štvorcestné batérie, ktoré nahrádzajú pôvodné kuchynské batérie (nie je nutné vŕtať nový otvor do drezu). Toto príslušenstvo už však nie je súčasťou balenia a je nutné si ho kúpiť samostatne.