Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
BRATISLAVA 27. mája (WebNoviny.sk) - Počet pacientov s cukrovkou 2. typu (získaná cukrovka) narástol od roku 2010 o 20 %.
Prediabetes, teda nábeh na cukrovku, malo v roku 2015 až o 36 % ľudí viac ako v roku 2010 a tehotenskú cukrovku o 35 % žien viac ako v roku 2010.
Vyplýva to z odbornej štúdie zdravotnej poisťovne Dôvera o výskyte a úmrtnosti pacientov s diabetes mellitus 2. typu v rokoch 2010 až 2015. Analýza zohľadnila údaje 1,4 milióna ľudí.
Mnohí o ochorení nevedia
V roku 2010 predstavoval výskyt cukrovky 2. typu 5,48 % v populácii pacientov starších ako 18 rokov. U mužov bol nižší (5,14 %) ako u žien (5,80 %). V roku 2015 výskyt ochorenia narástol na 6,13 % z celkového počtu poistencov Dôvery, z toho na 5,87 % u mužov a 6,38 % u žien.
Odporúčame:
Ministerstvo zdravotníctva kladie dôraz na prevenciu, pre pacientov chystá viac prehliadok
Priemerný vek pacientov s diabetom 2. typu sa medzi rokmi 2010 a 2015 zvýšil zo 62,72 na 64,16 roka, priemerný vek novodiagnostikovaných pacientov narástol z 55,5 na 58,5 rokov a ich počet bol v roku 2015 o 11 % nižší v porovnaní s rokom 2010.
"Môžeme predpokladať, že existuje početná skupina ľudí s cukrovkou 2. typu, ktorá im ešte nebola zistená. To by malo viesť k aktivitám zameraným na zvýšenie počtu pacientov absolvujúcich preventívne vyšetrenia, ako aj k prehodnoteniu efektivity preventívnych prehliadok,“ uviedol jeden z autorov štúdie diabetológ Jozef Lacka.
Cukrovku má 400 tisíc Slovákov
V roku 2010 bola celková úmrtnosť pacientov s diabetom 2. typu 3,5-krát vyššia ako u pacientov bez diabetu, pričom u mužov bola mierne vyššia ako u žien. V roku 2015 sa úmrtnosť diabetikov mierne znížila, ale aj tak je stále trikrát vyššia oproti bežnej populácii.
V súčasnosti je diabetes hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek, ako aj amputácií v oblasti dolných končatín z iných ako poúrazových príčin. Srdcovocievne ochorenia sa u diabetikov vyskytujú v porovnaní s bežnou populáciou 4 až 8-krát častejšie, majú horšiu prognózu a náročnejšia je aj ich liečba.
Cukrovka (diabetes mellitus) je v súčasnosti najrozšírenejším chronickým ochorením. Podľa rôznych odhadov naň trpí až 400 tisíc obyvateľov Slovenska a ich počet neustále rastie. Podstatný podiel na tomto čísle má cukrovka 2. typu. Ide o ochorenie, ktoré si človek navodí sám v priebehu života predovšetkým z dôvodu zlého životného štýlu.
Viac k témam: cukrovka, zdravie
Zdroj: Webnoviny.sk - Nábeh na cukrovku má o tretinu viac Slovákov ako v roku 2010 © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Takmer dve tretiny žien sa aktívne zaujímajú o zdravie svojho partnera