Každá žena – mamička chce pre svoje dieťa len to najlepšie, a to od toho momentu, keď zistí, že čaká bábätko a rastie v nej nový život. Po narodení dieťaťa sa ale život matky, ale aj otca zmení od základov. Hlavnou prioritou bude spoločné bábätko, ktoré bude potrebovať lásku, nehu, starostlivosť. Napriek všetkým snahám vás môže prekvapiť silný plač, ktorý môže signalizovať, že bábätko nie je spokojné a niečo ho trápi.
Problémom môže byť dojčenská kolika
Ak máte doma dieťatko vo veku 2-3 mesiace a neviete prísť na to, prečo vaše bábätko neustále plače, možno vás prekvapíme, ale pravdepodobne sa jedná o dojčenskú koliku. Dojčenská kolika sa prejavuje záchvatovitým, neprestajným a neutíchajúcim plačom bábätka nezávisle od toho, či je deň, alebo noc. Dojčenskú koliku rozpoznáte aj podľa dĺžky plaču. Ak dieťatko plače viac ako tri hodiny, pravdepodobne sa u neho
objavila dojčenská kolika. Nemusíte sa ale báť, dojčenská kolika časom prejde. Je ale nutné, aby ste navštívili pediatra, ktorý vám navrhne, čo používať, aby sa príznaky dojčenskej koliky čím skôr stratili a vaše dieťatko bolo opäť spokojné a usmiate.
Intolerancia laktózy
Dojčenskú koliku môže spôsobovať
intolerancia laktózy. Intolerancia laktózy u dieťatka je spôsobená nedostatočnou produkciou enzýmu nazývaného laktáza. Intolerancia laktózy je len dočasná, časom sa vytratí. Určite však nič nepodceňujte a problémy konzultujte s pediatrom. Intolerancia laktózy je pre dieťa, ale aj pre dospelého človeka nebezpečná najmä preto, lebo v črevách spúšťa proces kvasenia, čo spôsobuje silné nadúvanie. Malé dieťa nevie vyjadriť, čo ho trápi. Všetko dáva najavo plačom. To však ale neznamená, že každý plač dieťaťa súvisí s intoleranciou a dojčenskou kolikou.
Ako upokojiť bábätko?
Dieťatko sa napína, priťahuje nožičky k brušku. Práve takto rozpoznáte, či sa jedná o dojčenskú koliku a intoleranciou laktózy. Vy ako matka zachovajte pokoj. Nervózna mamička = nervózne uplakané dieťatko. Položte dieťatko do postieľky, nachystajte mu
zaujímavú edukatívnu hračku, masírujte mu bruško, prihovárajte sa mu a samozrejme podávajte prípravky, ktoré dieťatku uľavia.