Štvrtok, 23. január 2020
Jasno  -2,1 °C
Mimoriadne správy

Foto: Hygienici upozorňujú na nebezpečné sklenené hrnčeky, uvoľňujú zdraviu škodlivé látky

 Webnoviny   9. júl 2019  102
Foto: Hygienici upozorňujú na nebezpečné sklenené hrnčeky, uvoľňujú zdraviu škodlivé látky

9.7.2019 (Webnoviny.sk) - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) upozorňuje na nebezpečný sklenený hrnček, ktorý sa môže nachádzať aj na slovenskom trhu.

Ako agentúru SITA informovala Jozefína Kaššová z komunikačného referátu ÚVZ, z hrnčeka neznámeho pôvodu sa totiž môže uvoľňovať viac kadmia a olova ako povoľuje norma.

Migrácia olova a kadmia


Na etikete produktu je uvedený názov skleněný Hrnek 3 ks, značky Smart Cook. "Vo výrobku laboratórnou analýzou zistili migráciu olova a kadmia z okraja, ktorá je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o materiáloch a predmetoch určených na styk s potravinami. Podľa neho musia byť tieto materiály a predmety vyrobené tak, aby za obvyklých alebo predvídateľných podmienok používania ich zložky neprechádzali do potravín v množstve, ktoré by mohlo ohroziť zdravie ľudí," vysvetlil hlavný hygienik Ján Mikas.

Analýzou hygienici zistili, že z vrchného okraja hrnčeka sa uvoľňuje 13 mg kadmia, pričom maximálny povolený limit je 0,2 mg. V prípade olova to bolo namiesto povolených maximálne 2,0 mg až 190 mg.

Nie sú dostupné údaje o odberateľoch


Výrobok distribuovali a určili na predaj aj na území Slovenskej republiky, avšak nie sú dostupné údaje o konkrétnych odberateľoch. Úrad verejného zdravotníctva preto požiadal všetky regionálne úrady verejného zdravotníctva v Slovenskej republike o zvýšenie kontrol so zameraním sa na výskyt predmetného nebezpečného výrobku.

"Keďže sa uvedený výrobok môže nachádzať na trhu na Slovensku, odporúčame spotrebiteľom, aby uvedený výrobok nekupovali, už zakúpený výrobok nepoužívali, prípadne ho vrátili späť do miesta predaja," zdôraznil Mikas.

Viac k témam: nebezpečné výrobky
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Hygienici upozorňujú na nebezpečné sklenené hrnčeky, uvoľňujú zdraviu škodlivé látky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.