Štvrtok, 23. január 2020
Slnečno  0,8 °C
Mimoriadne správy

Dôležitosť návštevy zubných ambulancií a starostlivosť o chrup

 Seocentrum  11. september 2019  134
Dôležitosť návštevy zubných ambulancií a starostlivosť o chrup

Častokrát si hovoríme, že by sme chceli mať taký krásny úsmev ako modelky v módnom časopise alebo hollywoodske celebrity, pričom to, aké budú naše zuby, záleží predovšetkým na nás. Viacerí ľudia si myslia, že práve genetika rozhoduje, aké zuby budeme mať, pričom je to omyl, ktorému žiaľ stále veľa ľudí verí.


Správna starostlivosť


To, aké budeme mať zuby, rozhoduje predovšetkým starostlivosť o ne. Ak budeme zanedbávať čistenie a budeme sa snažiť ušetriť na zubnej hygiene, nemôžeme očakávať, že budeme od zubára odchádzať bez vŕtania a trhania zlých zubov. Pod správnou starostlivosťou by sme si mali vybavovať predovšetkým výber kvalitnej výbavy na čistenie zubov a pravidelné čistenie zubov, ďasien, jazyka a podnebia. Odporúča sa investovať do mäkkej zubnej kefky, ktorej štetiny nepodráždia ďasná, no zároveň odstránia baktérie a zvyšky potravy, ktoré sa usadili na a medzi zubami. V povinnej výbave na čistenie by nemali chýbať ani zubné nite, medzizubné kefky a jednozväzkové kefky, ktoré sú určené na zadné menej dostupné stoličky, nám známe ako zuby múdrosti. Čistenie zubov múdrosti je namáhavé, nakoľko sa nachádzajú vzadu a obyčajná kefka spúšťa dávenie.


Kvalitný zubár


Aj keď sa Slováci prirodzene boja návštev zubnej ambulancie, na druhej strane si uvedomujú, že v súčasnosti je problém nájsť kvalitných zubárov. Tí mladí radšej odchádzajú do zahraničia a starší tesne pred dôchodkom už nemajú silu, energiu a peniaze vrážať do nových prístrojov. Niekedy je najlepšie nájsť si súkromnú kliniku, kde sa vám zubár bude venovať hneď a vyhnete sa dlhým čakaniam na termín. V konečnom dôsledku takéto kliniky ani nie sú drahé. Ak ste zo Žiliny, nemusíte sa báť, že by ste nenašli skúseného zubára v Žiline, ktorý by pracoval na súkromnej klinike. Zaplatíte si za nadštandardnú starostlivosť a budete mať istotu, že zubár urobil všetko pre váš chrup a jeho zdravie.


Modernizácia ambulancií


Váš zubný lekár musí pravidelne modernizovať ambulancie a čakárne. Okrem nových prístrojov do ambulancie by mal vymeniť lavice do čakárne za nové lavice do čakárne


Samozrejmosťou je aj galón s pitnou vodou a kvalitné osvetlenie ambulancie.