Nedeľa, 24. november 2024
Mimoriadne správy
- Trump si vyberá kontroverzných členov vlády, obavy vyvoláva aj neskúsený nominant na post šéfa Pentagonu
- Top foto dňa (23. november 2024): Vianočné trhy v Bratislave, víkendové práce na D1 aj Shiffrinovej 99. víťazstvo
- Tisícky ľudí vo Francúzsku protestovali proti vraždám žien a sexuálnemu násiliu, žiadali rodovú rovnosť
- Šéfka europarlamentu vyzvala Nemecko na dodávky rakiet Taurus Kyjevu, Ukrajina nemôže čakať večne
- Trump rokoval s generálnym tajomníkom NATO, diskutovali o množstve bezpečnostných problémov
Cestujúci nemajú zabúdať na lieky či očkovania, tieto rady môžu ušetriť problémy na dovolenke
BRATISLAVA 15. júla (WebNoviny.sk) - Na nepriaznivé účinky cestovania, infekčné choroby, alergie, úrazy, ale aj telesnú záťaž v horúcom či vlhkom prostredí, športové riziká, slnečné žiarenie či hmyz a stravovanie treba myslieť pri ceste na dovolenky.
Upozorňuje na to hlavný hygienik SR Ján Mikas. Odporúča, aby ľudia pred dovolenkou, hlavne v exotike a krajinách s nízkym hygienickým štandardom, navštívili svojho lekára. Ten by mal cestujúcim poskytnúť informácie o povinných a odporúčaných očkovaniach či odporúčaných liekoch.
Odporúčame:
Najčastejšie chyby dovolenkárov na letisku, neplatný pas či nesprávne priezvisko
Obsah lekárničky záleží aj od destinácie
“Ak je to nutné, ošetrujúci lekár pošle cestujúceho na niektoré zo špecializovaných pracovísk, ktoré mu poskytnú informáciu o aktuálnom riziku infekcií v jednotlivých krajinách, o príslušnej prevencii vrátane ochrany pred maláriou a zabezpečia potrebného očkovania,“ píše sa v tlačovej správe, ktorú médiám poskytla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Zuzana Drobová. Informácie o epidemiologickej situácii v európskych krajinách možno nájsť aj na webovej stránke Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb https://ecdc.europa.eu/en a na stránke Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v časti Epidemiológia alebo Osýpky.
Mikas zároveň informuje, čo by mala obsahovať lekárnička cestujúceho. Mali by v nej byť hlavne lieky, ktoré cestovať užíva, lieky proti horúčke a bolestiam, kvapky do nosa a očí, lieky proti hnačke, nevoľnosti a zápche, lieky nutné pri alergických reakciách, antialergický krém, sprej proti hmyzu a v prípade cestovania do oblastí, kde je malária, lieky na ochranu proti malárii, dezinfekčné prostriedky, obväz, pinzeta, nožničky a náplaste. „Obsah cestovnej lekárničky záleží na krajine, do ktorej cestujeme, na dĺžke pobytu a dostupnosti zdravotníckej starostlivosti. Príbalové letáky všetkých liekov treba ešte doma pred odchodom prečítať. Bezpodmienečne treba splniť všetky podmienky na skladovanie a uchovávanie liečiv, prísne dodržiavať indikácie, kontraindikácie, zohľadniť vedľajšie účinky, interakcie s inými liekmi. Lekárnička musí byť v suchu, chlade a tme tak, aby nedošlo k poškodeniu jej obsahu,“ upozorňuje ďalej Mikas.
Lekárska správa pri dlhších cestách
Na ochranu zdravia upozorňuje aj skupina Falck. U pacientov s ochorením srdca a vysokým krvným tlakom pred vycestovaním odporúčajú konzultáciu s ošetrujúcim lekárom. Ak ide o dlhú cestu, respektíve dlhší pobyt, pacient by mal mať so sebou lekársku správu s uvedenými ochoreniami, na ktoré sa lieči a lieky, ktoré užíva.
Takisto sa môže stať, že niektoré letecké spoločnosti budú vyžadovať od pacientov, ktorí prevážajú lieky, aj správu v anglickom jazyku. Zároveň informujú, že ak pacient podstupuje dlhú cestu lietadlom, autobusom, či autom, jeho ošetrujúci lekár môže odporučiť malú dávku liekov proti zrážaniu ako prevenciu tvorby krvných zrazenín v cievach, hlavne v nohách.
Viac k témam: dovolenka, lieky, očkovanie, zdravie
Zdroj: Webnoviny.sk - Cestujúci nemajú zabúdať na lieky či očkovania, tieto rady môžu ušetriť problémy na dovolenke © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.